Jak a kdy sbírat okurky nakladačky: nedělejte tyto zbytečné chyby, ať se nepřipravíte o bohatou úrodu a plný regál zavařenin

Okurky patří mezi nejoblíbenější druh zeleniny. Jejich pěstování je snadné a pokud jim poskytneme optimální podmínky, můžeme se těšit na bohatou úrodu. Okurky nakladačky jsou vděčnou zeleninou, kterou snadno „uskladníme“ zavařováním v sladkokyselém nálevu. Abychom využili potenciál okurkovéhoporostu, je třeba se vyhnout zbytečným chybám, které zkrátí dobu sběru.

Jak dlouho roste okurka nakladačka

Okurky od výsevu po první sběr plodů rostou přibližně 50 – 70 dní (podle odrůdy). Plody okurek nakladaček dosáhnou sběrové velikosti přibližně za 3-5 dní po opylení. Dozrávání závisí na teplotě a dostatku vláhy. V tomto období je třeba nepodcenit frekvenci sběru.

Jakých čtyř chyb se vyhnout při pěstování a sběru nakladaček

 

Špatná velikost plodu

Jednou ze základních chyb při pěstování nakladaček je pozdní sběr, kdy plody přerostou. Rostlina vynakládá energii a výživu do velkých plodů a zpomaluje násadu nových. Tak se vlastně ubíráte o bohatou sklizeň a delikátní křupavou chuť. Zralé okurky mají svěží světle zelenou dužninu a jsou na omak tvrdé. Jak dlouhé by měly nakladačky být, je otázka zvyklosti a vaší preference při zavařování. Optimální velikost je mezi 5 – 8 cm. Menší plody mají pevnější konzistenci, většími nakladačkami však naplníte víc sklenic. Počítejte s tím, že nakladačky v plné sezoně budete sbírat každý druhý den, někdy i častěji.

Nedostatečná závlaha

Okurky jsou teplomilné rostliny v parných dnech a především v době plození potřebují dostatek vláhy. Plod okurek obsahuje až 97 % vody, navíc bujný porost s velkými listy odvádí vodu z rostliny odparem. Dennodenní závlaha je povinnost, kterou nesmíte podcenit. Okurky mají mělké kořeny, takže vláhu přijímají z povrchu půdy, která vlivem slunce rychle vysychá. Velká násada okurek si vyžaduje dostatek vody.

Špatně provedená závlaha a malá vzdušnost

Další chybou, která může zkrátit vegetační dobu, je špatně provedená zálivka.

Okurky jsou náchylné na plísňové choroby nebo padlí. Abychom jim předešli, je třeba pamatovat na dvě základní pravidla.

  • Závlaha: nezalévejte porost přes listy, aby nedocházelo k předčasnému napadení chorobami. Zásadně nezalévejte okurky, když pálí slunce.
  • Provzdušňování: bujnému porostu prospěje odstraňování listů ve spodní části. Listy, které se dotýkají půdy a kterou zaléváte, jsou náchylné a nejčastěji se v nich šíří plísně. Při sběru okurek je tedy žádoucí otrhávat listy ze spodní strany porostu, který tak provzdušníte. Na místě je také odtrhávání listů, které mají jakékoliv poškození.

Neopatrný sběr a nevhodná doba

Okurky nakladačky nikdy nesbírejte za plného slunce, protože nadzvedáváním porostu dochází k velkému odparu vláhy z okolí kořenového systému a vysychání půdy. Aby okurky byly křupavé a svěží, jejich sběr byste měli naplánovat na ráno nebo brzké dopoledne, kdy ještě slunce nepálí. Další častou chybou při sběru je neopatrný průchod v porostu. Násada nových okurek se vyvíjí především na koncích šlahounů. Pokud je při sběru zlomíte, vytrhnete nebo přišlápnete, jejich další růst se zastaví. Buďte tedy při sběru obezřetní. Šlahouny, které nadzvednete, opatrně vraťte na původní místo. Plody odlamujte jemným pohybem palce, neškubejte a nevyvíjejte zbytečnou sílu. Porost byste mohli poškodit a šlahouny vytrhnout.

Nasbírané okurky by měly být zavařené co nejdříve, nejlépe v den sběru. Ne vždy je to ovšem možné. V tom případě je uskladněte v tmavé a chladné místnosti, max. dva až tři dny. Poté již plody ztrácí na tvrdosti a svěžesti.

Pokud si chcete naložit okurky po vzoru známé osobnosti, přečtěte si rozhovor, ve kterém najdete skvělý recept. Jak na lák na nakládané okurky nám prozradila zpěvačka Ilona Csáková.