Choroby růží: tyto tři je rychle zlikvidují. Buďte ve střehu, ať vám nezůstanou jen oči pro pláč

Při obchůzce zahradou buďte všímaví

Když se řekne růže, každý si pod touto rostlinou představí něco jiného. Jeden vidí řezanou růži ve váze, druhý zase kmínkové růže, které má podél cesty k domu a další je zase vidí jako lem záhonu. Tak či tak, růže se rozdělují do mnoha skupin, máme růže keřové, záhonové, sadové, půdopokryvné, popínavé, atd. Ale, abychom se mohli z růží opravdu radovat, musí být hlavně zdravé. A právě zde může být někdy problém, protože nevěnujeme pozornost příznakům dané choroby, nepodnikneme žádná opatření a růže nám postupně chřadne a chřadne. Jakmile si něčeho všimneme, bývá už často pozdě a pak už nezbývá jen napadenou růži vykopat a zakoupit novou. Nemusí to tak ale být, stačí si jen více všímat jakékoliv změny, která je na rostlině patrná a nejčastěji se jedná o změnu na listech.

Rozkvetlé letní truhlíky: kombinujte barvy, abyste rozzářili své okolí

www.nkz.cz

Ačkoliv je růží celá řada druhů a kultivarů, náchylnost k houbovým chorobám mají společné. Ano, kromě houbových chorob bývají růže napadány také řadou škůdců, jako jsou mšice, molice, červci, atd., ale houbové choroby bývají záludné v tom, že je hned tak neobjevíte. A tohle jsou ty nejčastější, které budou vaše růže napadat.

Jak vyženete octomilky vyženete jednoduchými fígly: pomohou i masožravky. Drobné mušky drží několik překvapujících prvenství

www.nkz.cz

1. Černá skvrnitost růží

Tato houbová choroba je patrná na listech, kde se vyskytují nepravidelné, tmavě hnědé až černo fialové skvrny s paprsčitým okrajem. Pokud byste si vzali lupu, kterou určitě na zahradu nosíte pravidelně, uviděli byste na povrchu skvrn malé plodničky s výtrusy. Spory se snadno uvolňují a šíří infekci na další listy, a to celkem rychle. Je-li napadení černou skvrnitostí silnější, bývá kromě listů napadána i zelená kůra, mladé výhony, ale i květy.

Kroucení listů u rajčat může mít mnoho příčin. Neztrácejte čas, abyste mohli co nejdříve přijmout opatření

www.nkz.cz

Jak vypadá černá skvrnitost růží

To, že vaši růži napadla černá skvrnitost poznáte také tak, že listy najednou žloutnou a začnou opadávat i uprostřed léta. Pokud by to bylo blíže k podzimu, myslíte si, že se jedná o přirozený opad, ale naopak, žluté listy opadávají v nepřirozenou dobu. Rostliny se po předčasném opadu listů snaží ještě obrazit a situaci zachránit, ale do zimy nestihnou listy dostatečně vyzrát a často umrznou, nebo jsou náchylnější na nepříznivé faktory prostředí. Takové keře v příštím roce buď kvetou velmi málo nebo vůbec.

Hortenzie, které se pyšní svými listy: zapomeňte na klasiku, tyto druhy vás naprosto ohromí a málokdo je zná

www.nkz.cz

Jak se zbavit černé skvrnitosti růží a jak růže ochránit

Stačí jednoduchá věc – sbírejte napadené či opadané listy a nikdy je nenechávejte ležet na zemi pod keřem, a to ani přes zimu. Na odumřelých listech totiž výtrusy přezimují a na jaře jsou zdrojem nákazy nových listů. Samozřejmě existují i chemické přípravky, ale pokud nenecháte nic náhodě a budete napadené listy sbírat, riziko šíření se minimalizuje.

Letní truhlíky podle našich babiček. Inspirujte se a vysaďte si stejné

www.nkz.cz

2. Padlí růžové: jak vypadá padlí na růžích

Zřejmě neexistuje zahrada, kde by tato častá houbová choroba neřádila. Padlí se projevuje bělavým moučnatým povlakem na listech, stoncích a na vrcholových letorostech a poupatech. Napadená pletiva šednou, deformují se a zasychají. Padlí se šíří zejména za vlhka a tepla, dobře mu dělají i teplotní výkyvy. Jeho výskyt ale podporuje i hustá výsadba a přehnojení dusíkem.

Jak se zbavit padlí a prevence

Opakujeme to neustále, ale opět platí, že nejlepší ochranou proti chorobě je především prevence. V případě padlí je důležité, udržovat vzdušné rostliny díky pravidelnému řezu, nezalévat na listy, a to především ve večerních hodinách, kdy by rostlině nemusely oschnout listy.

Jak a kdy množit levanduli? Nepropásněte termín. Budete mít plný záhon a ušetříte peníze

www.nkz.cz

3. Rzivost růže

Rzí existuje celá řada druhů a tato choroba se samozřejmě nevyhýbá ani královnám květin. Rzivost růže se objevuje brzy na jaře, kdy se při vyrašení růží objevují na starších listech oranžovočervené tečky neboli plodničky. V létě se pak na vrchní straně listů vytvoří žluté skvrny a na spodní straně listu kupky letních výtrusů. Na podzim pak se žlutá barva změní na černou, což jsou zimní výtrusy. V tomto případě je nejlepším řešením chemický postřik.

U rzi už prevence nestačí

Rez na růžích je v současné době velmi častá, a ne vždy postačí preventivní opatření. V tomto případě, jakmile objevíte žluté kupky s výtrusy, je lepší sáhnout po fungicidních přípravcích účinkujících na strupovitost listů a rez.

Na návštěvě u Báry Šporclové - Kodetové: svou inspirativní uměleckou harmonii šíří i ve své vysněné zahradě

www.nkz.cz

Jak zalévat růže

Jak již bylo řečeno, růže jsou náchylné na houbové choroby a ty podporujeme také nevhodnou závlahou. Růže tedy zalévejte ráno, aby listy mohly dobře oschnout a vždy ke kořenům. Zalévejte pomalu a déle, aby se voda mohla dostat do celého kořenového systému. Nedoporučuje se zalévat růže silným proudem vody a už vůbec ne na listy.

Zdroj: autorský text

Zahradní hříchy, kterých se zbytečně dopouštíme na svých zahradách. Jak se jich vyvarovat

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada