Jsou slunéčka východní škodlivá nebo užitečná? V každém případě do naší přírody nepatří

Slunéčko východní je považováno za invazivní druh a v naší přírodě bylo poprvé popsáno před téměř dvaceti lety. Během velmi krátké doby se však masivně rozšířilo a dnes už snad není nikdo, kdo by tuhle berušku se zálibou v tečkách nepotkal, ať už ve volné přírodě, na vlastní zahradě nebo jen na balkoně.

Slunéčko východní (Harmonia axyridis, syn. Coccinella axyridis)

Slunéčko východní má svou původní domovinu ve východní Asii a za své masivní šíření po světě vlastně ani samo nemůže. Mohou za ně lidé, které zaujala právě žravost těchto slunéček. Slunéčko východní pochází z Číny a Mongolska a bylo uměle vysazeno v Americe, aby tam pomohlo s bojem proti červcům, kteří napadají tamní citrusy. Později bylo využíváno také na ochranu dalších plodin a za stejným účelem bylo vysazeno i v západní a jižní Evropě. V České republice se objevilo prvně nejspíš v roce 2006 a velmi rychle se u nás, stejně jako ve zbytku Evropy, začalo invazivně šířit. V současné době už byl jeho masivní výskyt zaznamenán skoro v celé západní, jižní, střední i východní Evropě.

Jak rozeznat slunéčko východní a sedmitečné

Slunéčko východní je o trochu větší než naše běžné, slunéčko sedmitečné, které se vyskytuje ve stabilním, vzhledu se sedmi tečkami na červených krovkách. To slunéčko východní je mnohem více variabilní. Zbarvení krovek mívá od světle oranžové až po jasně červenou, vzácně i černou barvu s různým počtem černých teček. Nejčastěji se vyskytují jedinci se čtyřmi tečkami, o trochu méně se dvěma tečkami. Mnohá slunéčka východní však mají až 18 černých teček.

Proč se slunéčko východní považuje za škodlivé i užitečné zároveň

Slunéčko východní funguje jako biologická zbraň proti škůdcům, protože vysává šťávy z jiných druhů hmyzu, a především si pochutnává na pro nás tolik otravných mšicích. Potud by tedy bylo možné označit slunéčko východní za velmi užitečný druh. Dokáže spořádat obrovské množství mšic, ale na druhou stranu se při svém obrovském apetitu nezastaví ani před larvami a kuklami hmyzu užitečného, a dokonce ani před potomky vlastními. Jedná se o velmi odolný druh, o kterém někteří odborníci tvrdí, že začal vytlačovat naše domácí druhy hmyzu.

Další problém způsobuje slunéčko východní tím, že v případě nedostatku potravy okusuje jablka, hrušky nebo i vinnou révu. Do plodů se tak dostává hořký, páchnoucí, a dokonce jedovatý alkaloid, který slunéčka produkují. Ovoce zůstává znehodnoceno a například vinná réva už se dále nemůže využít na výrobu vína. Stačí, aby se objevila 4 slunéčka v 1 kg hroznů.

Na podzim se slunéčka východní stěhují do bytů

Nepříjemná je i další vlastnost slunéčka východního, jeho podzimní snaha, nastěhovat se do našich domovů nebo i jeho schopnost bolestivě kousnout člověka. Nehledě na vypouštění oranžové tekutiny, hemolymfy, která vytváří nepříjemné, trvanlivé skvrny a člověk na ni může být i alergický.

Zdroj: najdije.cz; ceskestavby.cz; living.iprima.cz