Listopadové překvapení: 5 otužilých rostlin, které vykvétají i během zimy
I za docela chladných dnů má pro nás příroda nachystané své drobné poklady. Zatímco většina rostlin už dávno odpočívá, některé stále odolávají prvním mrazům a vytrvale nakvétají nijak oslnivými, ale přesto půvabnými květy. Pojďme společně odhalit pět docela nenápadných rostlin, které můžete potkat na podzimních procházkách v městských parcích i na venkovských loukách nebo podél silnic a cest.
1. Jetel plazivý (Trifolium repens)
- Vykvétá od dubna do listopadu
Vytrvalá nízká rostlina patřící do čeledi bobovitých. Dorůstá do výšky 10 až 30 cm a vytváří plazivé výběžky, které se snadno rozrůstají. Květy jsou bílé, kulovité, složené z mnoha drobných kvítků. Na jednom stonku může být až 100 drobných kvítků.
Jetel plazivý má velký význam pro zdraví půdy. Váže do ní vzdušný dusík, čímž ji přirozeně obohacuje. Bývá součástí travních porostů a pastvin. Velmi rychle regeneruje, proto může na místech, která jsou nadměrně zatížena sešlapáváním, skvěle nahradit trávník.
2. Heřmánkovec nevonný (Matricaria discoidea)
- Vykvétá od června do listopadu
Jednoletá bylina z čeledi hvězdnicovitých, původem z Asie, ale rozšířila se prakticky po celém světě. Dorůstá výšky 10 až 40 cm a má jemné, téměř vláknité listy. Na rozdíl od klasického heřmánku nemá výraznou vůni. Květy jsou drobné, s výrazným zeleným středem. Používá se v tradiční čínské medicíně k léčení zánětů a trávicích potíží. Roste na velmi chudých půdách, snadno se šíří a přizpůsobuje.
3. Mléč rolní (Sonchus arvensis)
- Vykvétá od července do listopadu
Vytrvalá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Mléč vykvétá poměrně nápadným žlutým květenstvím. Dorůstá 30 až 150 cm – jeho výška je přitom značně variabilní podle obsahu živin v půdě. Mléč rolní má silný kořenový systém, který mu umožňuje přežít i v nepříznivých podmínkách. Jeho kořeny přitom mohou dorůstat až do hloubky 2 metrů. Bývá považován za obtížný plevel, který dokáže velmi rychle obsazovat zemědělské plochy. Přesto má i řadu pozitivních vlastností, především poskytuje potravu hmyzu a je důležitou součástí biodiverzity, tedy rozmanitosti přírody.
4. Kakost maličký (Geranium pusillum)
- Vykvétá od května do listopadu
Jednoletá nebo dvouletá bylina z čeledi kakostovitých. Dorůstá do výšky 10 až 30 cm. Má jemné, dělené listy a půvabné, ale velmi drobné fialové květy s pěti okvětními lístky. Snadno se šíří semeny, která mohou být přenášena větrem nebo živočichy. Kakost maličký je velmi odolný vůči suchu a snáší i chladnější počasí. Často roste na místech na skládkách, rychle se usazuje kolem výkopů a na staveništích.
5. Sedmikráska obecná (Bellis perennis)
- Vykvétá po celý rok
Vytrvalá nízká rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Dorůstá do výšky 3 až 10 cm. Její květenství se žlutým středem a bílými okvětními lístky pozná snad úplně každý. Je to jedna z nejrozšířenějších rostlin v Evropě. V lidové medicíně se používá k léčení drobných ran a podporuje hojení. Sedmikráska kvete prakticky celoročně, velmi dobře snáší sešlapávání.
Kde hledat otužilé rostlinky, které kvetou i v listopadu:
- na městských trávnících,
- podél chodníků a silnic,
- v parcích,
- na okrajích polí,
- na méně udržovaných plochách.
Zdroj: botanika.wendys.cz; kvetenacr.cz