Naučte se rozeznat heřmánek od rmenu pomocí jednoduchého fíglu: teď ho můžete mít i na své zahradě

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) je známá bylina, která by měla mít své stálé místo v každé domácí lékárničce. Však čím jiným si myslíte, že nás naše babičky léčily, když jsme byli nachlazení, měli horečku a zimnici? Heřmánek je nejen léčivá, ale i hezká rostlina s typickými drobnými, bílými květy se žlutými středy a pokud ho nechcete používat k léčbě nemocí, mějte ho alespoň na zahradě nebo třeba jen v nádobě pro radost.

Na co je dobrý heřmánek

Heřmánek jako bylina, která původně pochází z jižní Evropy, pro léčbu nemocí je používán již dávno. Není však nutné jej užívat vnitřně v podobě čaje, ale bohatě postačí, pokud k němu budete pravidelně čichat. Dříve se sice věřilo, že heřmánek dokáže zahání zlo, nicméně dnes se ví, že jeho vůně působí pozitivně na mírnění stresu a zlepšení nálady. Staří Řekové ho šňupali a kouřili sušené heřmánkové listy, a to hlavně ve chvíli, kdy je trápil astmatický záchvat.

Kde roste heřmánek pravý? Hurá na sběr květů

Sušené květy heřmánku si sice můžete v klidu zakoupit v lékárně, často i v drogeriích, ale co si budeme povídat, ten čerstvě natrhaný a vlastnoručně usušený chutná a voní přece jen mnohem lépe než ten kupovaný. Pokud ho nemáte na zahradě, najdete ho na okrajích lesa, v příkopech, na mezích nebo někde na louce. Vždy ho ale sklízejte v místech, kde nehrozí žádná kontaminace rostliny, ať už zplodinami z aut nebo půdy, třeba z důvodu blízkosti nějaké skládky. Na sběr heřmánku vyrazte samozřejmě za suchého a teplého počasí, nejlépe s proutěným košíkem, kde se květy nezapaří a s nůžkami. Heřmánek se suší při teplotě do 40 °C, při vyšší teplotě se pak připravujete o cenné látky v něm obsažené.

Jaký je rozdíl mezi ramenem a heřmánkem

Pokud vás nebaví hledat heřmánek někde v přírodě, právě teď, na podzim máte jedinečnou šanci si ho vyset na svoji zahradu. Musíte to ale stihnout dříve, než se dostaví první mrazíky. Semínka heřmánku vysejte na slunné stanoviště na zahradu do míst, kde není žádný plevel a heřmánek bude mít dost prostoru se ukázat v celé své kráse

Jak vypadá pravý heřmánek

Obě rostliny si jsou velmi podobné a často se tak stává že místo heřmánku si domů nasbíráte rmen římský. Někdy se mu také chybně říká heřmánek římský. Nemusíte se bát, že byste se po pozření rmenu otrávili, to určitě ne, ale rmen nemá takové léčivé účinky jako právě heřmánek. Rmen je vlastně takový neškodný plevel. Jak je tedy mezi sebou poznáte? Heřmánek pravý krásně a výrazně voní a žlutý střed květu je vyboulený. Když byste rozřízli květní lůžko, bude u heřmánku duté. Na rozdíl od rmenu, který je navíc nižší, má žlutý střed květu rovný a květní lůžko po rozříznutí plné. Rmen ani tolik nevoní, jako pravý heřmánek a rostlina je i více olistěná.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.