Krásný heřmánek vypěstujete kdekoliv: léčí jizvy a rány, uleví nafouknutému břichu za několik minut, zklidňuje akné, posiluje a zesvětluje vlasy

Domácí lékárna: Bylinky sázejte už teď. Zjistěte, které zvolit při problémech se spánkem, dýcháním či trávením

www.nkz.cz

Heřmánek nad zlato

Heřmánek pravý (Matricaria Chamomilla), jinak také heřmánek lékařský, patří k jednoletým rostlinám, které se snadno vysemeňují do dalších let. Patří k nejznámějším a nejoblíbenějším bylinám vůbec, a jeho použití je velmi všestranné. V lékárně ho najdeme snad ve všech druzích přípravků. V kosmetice, v lécích, v homeopatických lécích, používá se i v aromaterapii.

Lidově se mu také říká rumánek, ormánek, marunka, sluníčko či kamilka. Vzhled heřmánku zná snad každý, ovšem je snadné si ho splést s dalšími rostlinami. Kvete nejčastěji od května do září. Roste i na horších, kamenitých či jílovitých půdách, ale je náročnější na světlo. Běžné ho nalezneme podél cest, v polích a na loukách.

Dalo by se říci, že heřmánek se dá použít téměř na cokoliv, až zní jeho doporučení jako klišé, ale výsledky jeho použití jsou viditelné, a stále častěji se těší oblibě i u mladých skupin lidí.

Hlavní účinky heřmánku v bodech

  • Léčí akné díky svým protizánětlivým účinkům
  • Účinkuje na vyrážku nebo lehké popáleniny, například od slunce
  • Zmírňuje menstruační bolesti díky svým zklidňujícím účinkům
  • Hojí rány a zmírňuje jizvy
  • Vlasy jsou lesklejší, při dlouhodobém používání dokáže zesvětlit odstín
  • Přírodní antibiotikum a desinfekce
  • Pomáhá při žaludečních křečích a nadýmání
  • Pomáhá při bolestech zubů a dásní, léčí záněty a pomáhá na bolest v krku
  • Zklidňuje, pomáhá při bolestech hlavy a nespavosti
  • Při nachlazení, rýmě a kašli můžeme heřmánek inhalovat
  • Vhodný i pro děti, například jako léčivý a uklidňující čaj
Léčivé účinky heřmánku
Info ikona

Z heřmánku snadno připravíte čaj, výluh i olej nebo mast. Používá se i v aromaterapii. V záhonu nahradí kopretinu, kterou zbožňují slimáci.

Heřmánek na jizvy, zápach z úst a nadýmání, nepřežeňte to se sušením

Tato blahodárná bylina se používá vnitřně i na pokožku. Účinky má různě rychlé, výraznější jsou při dlouhodobém používání, ale dokáže pomoci i při akutních obtížích.

Účinný je díky obsahu svých silic a dalších látek, je proto dobré ho sklízet poměrně brzy po rozkvětu, pokud nekupujete již v sušené formě. Květy sklízíme po celou sezonu, tedy dobu kvetení, a doma nasušíme. Sušíme na temném, suchém a teplém místě, kde proudí vzduch. Sušit se dá i v sušičce, ale neměli bychom překročit teplotu 35°C. Pozor na zapaření.

Vnitřní užití

Kromě toho, že léčí záněty, desinfikuje dýchací cesty a pomáhá při nachlazení, je velmi prospěšný pro trávicí soustavu a uvolňuje křeče. Obyčejný čaj připravený ze lžíce sušeného heřmánku uleví během pouhých několika minut od nadýmání například po čočkové kaši nebo fazolové polévce.

Vnější užití

Zevně se používají heřmánkové nálevy jako pleťová voda, na obklady, do koupelí ve vaně i v misce, nejčastěji pak pro hojivé účinky na hojení ran a zánětů u špatně se hojících ran. Taktéž je možné jej užívat jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní či bolestech v krku, jeho léčivé účinky tak pomohou například od nepříjemného zápachu z úst. Ve zdravíčku je možné zakoupit i heřmánkové bonbony. Připravují se z něj i masti a tinktury.

Jeho hojivé účinky jsou neskutečné. Pomůže nejen rychleji zahojit ránu, ale budete-li poctivě provádět koupele rány v heřmánkovém nálevu, nevznikne tak výrazná jizva, nebo vůbec.

Lichořeřišnice: nenáročná rostlina, která bohatě kvete celé léto, vás zbaví bacilů a podpoří imunitu

www.nkz.cz

Saunování a jak připravit výluh nebo zesvětlovač vlasů

Čaje k vnitřnímu užití: heřmánkový čaj připravíme jednoduše zalitím několika lžiček sušeného heřmánku horkou vodou do hrnečku. Necháme louhovat zhruba 10–15 minut, čím déle, tím bude čaj silnější a trpčí. Poté scedíme a vypijeme nejlépe ještě teplý. Můžeme dosladit jakýmkoliv přírodním, nejlépe bylinným sirupem. V létě si můžeme připravit stejným způsobem i chlazený čaj.

Čaje se dají také kombinovat, do čaje na uklidnění pro dobrý spánek přidáme například meduňku, pro děti pro zajímavější chuť přidáme například mátu nebo mateřídoušku. Máta je také výborná na žaludeční a trávicí potíže.

Nálevy a obklady: připravíme stejně jako čaj, ale použijeme větší množství heřmánku. Ve chvíli, kdy má lázeň pro nás příjemnou teplotu, otíráme rány, obkládáme namočenou gázou nebo namočíme poraněné nohy či ruce v míse.

Inhalace a kloktadla: výluhy se připravují vesměs stejně, pro vnější použití můžeme použít heřmánku více. Inhalaci provádíme nad horkým výluhem s hlavou pod ručníkem, a inhalujeme odcházející páru. Kloktadlo připravíme jako čaj, který necháme zchladit, vykloktáme.

Péče o vlasy: při dlouhodobém oplachování heřmánkovým nálevem jsou vlasy lesklejší, zdravější, a dokonce mohou o něco zesvětlit. Proto je také heřmánek často používán při výrobě šamponů. Hrstičku heřmánku zalijeme v hrnečku vroucí vodou, po vychladnutí vlasy nálevem oplachujeme.

Saunování: v sauně požíváme několik kapek heřmánkového oleje. Ten vyrobíme ponořením hrsti heřmánku do přírodního nevýrazného oleje, skvělý je třeba avokádový (nakoupíte v surovinách pro domácí výrobu olejů či mýdel), a ponořený necháme minimálně týden louhovat.

Heřmánkový čaj
Info ikona

Čaj je možné nakombinovat například s mátou nebo meduňkou, pokud chcete užít na zažívání nebo ke zklidnění. Dosladit se dá třeba jitrocelovým sirupem.

Nezaměňte heřmánek s jinými rostlinami nebo si vypěstujte vlastní

Heřmánek snadno zaměníme s řadou dalších rostlin, nejčastěji s heřmánkem římským, správně rmencem sličným, jinak také rmenem sličným či rmenem římským. Podobný je i heřmánkovec nevonný nebo rmen rolní.

Pravý heřmánek má bílé květy a žlutý, méně či více vypouklý střed. Jestliže střed rozpůlíme, bude uvnitř dutý, jinak se nejedná o pravý heřmánek. Poznáme ho také podle jeho identické, poměrně intenzivní vůně.

Na pěstování není náročný, potrpí si pouze na dostatek slunce a tepla. Zakoupit se dají semena, výjimečně seženete i sazenice. Půdu má raději hlinitopísčitou, zvládne i jíl a kamínky, ale bude vděčný za výživnou zeminu. Ve stinném vlhkém místě se mu dařit nebude. Jedná se o jednoletku, pokud však ponecháme některé květy, aby se vysemenily, snadno poroste na daném místě i v dalších letech nebo se objeví jinde na zahradě, kam zalétnou a uchytí se semena.

Nádherně doplní i okrasné květiny, dobře vynikne ve skupině více rostlin, a velmi hezky vypadá například vedle fialové levandule, mezi barevnými vysokými floxy i vedle růží.

Bylinková spirála: Šetří prostor a poskytuje perfektní podmínky pro bylinky

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada