Jak vybrat vánoční dekorace, aniž by trpěla příroda
Tradiční vánoční stromek je symbolem svátečních chvil, ale za jeho krátkou slávu platíme vysokou ekologickou daň. Ročně jsou pro naše několikadenní vánoční potěšení káceny miliony jehličnanů. Je sice pravda, že se kvůli tomu nemusí kácet lesy, protože stromky byly speciálně pro vánoční využití vypěstovány na plantážích, ale pokud je vám jich i tak líto, zamyslete se nad alternativou. Existují způsoby, jak vytvořit kouzelnou vánoční atmosféru bez zbytečného poškozování přírody.
Alternativní cesty vánoční výzdoby
Hlavní myšlenkou je maximálně využít toho, co již máme – ať už v zahradě, parku nebo v okolní krajině. Každá větev jehličnanu má svůj vlastní příběh a potenciál stát se součástí sváteční dekorace. Nejde jen o samotnou dekoraci, ale také o změnu pohledu na vánoční tradici. Nebojte se experimentovat. Kombinujte přírodní materiály, hrajte si s prostorovým uspořádáním a především, vnímejte krásu toho, co vás obklopuje. Letošní Vánoce mohou být začátkem nové tradice, tradice respektu k přírodě. Každý malý krok se počítá. Na druhou stranu, pár větví, odřezaných ze spodní části jehličnanu, stromu neublíží.
Vytvořte si doma krásně zelené Vánoce bez ozdob
- Nejjednodušší bude výzdoba, o kterou se postarají větve jehličnanů ve váze.
- Malé jehličnaté semenáče, které samovolně vyrostly na zahradě kolem starších stromů, můžete vysadit do květináčů a ozdobit je lehkými světelnými řetězy z LED světýlek.
- Několik větších či menších větví svažte k sobě a vytvořte iluzi stromku.
- Krásně budou vypadat i jednoduché věnce a věnečky z větviček jehličnanů. Žádné další ozdoby ani nebudou potřebovat.
Jak se postarat o stromky v bytě
- Vyberte zdravé semenáčky s dobře vyvinutým kořenovým systémem.
- Stromečky uchovávejte alespoň přes noc v nejchladnější místnosti bytu. Ideální teplota je kolem 10 °C, ale pokud semenáčky necháte v teplejším bytě jen několik dní, neublížíte jim.
- Nižší teplota zabrání předčasnému rašení semenáčků. Pokud necháte stromečky v teple déle, pak musíte s jejich vysazením počkat až na jaro. Nechat je do té doby lze na zaskleném balkoně nebo v chladné, ale světlé chodbě. Je důležité, rostlinky před vysazením ven na chladnější počasí pomalu přivykat a dopřát jim postupnou aklimatizaci.
- Přes zimu dopřávejte stromkům jen minimální zálivku.
- V období vánočních svátků křehké větvičky stromků nepřetěžujte ozdobami, stromek postavte na světlé místo, chráněné před přímými slunečními paprsky i před teplem kamen a radiátorů ústředního topení.
Na jaře stromečky vysaďte do zahrady
- Ideální termín výsadby: březen–duben
- Půda: vyberte místo s kyprou a dobře propustnou půdou. Před výsadbou přimíchejte do půdy kompost.
- Nároky semenáčků na umístění: vyberte nejlépe polostinné místo a semenáčky také vysaďte dostatečně daleko od sebe. Asi 2–3 m, pokud hodláte stromky pěstovat jako solitéry. V živém plotě by měla být vzdálenost mezi jehličnany asi 1–1,5 m.
Zdroj: autorský článek