Kdy se vytahují mečíky ze země? Co nesmíte udělat, abyste je nezničili

Dnešní kultivary vznikly z mnohaletého křížení mečíků přírodních. Mečíky pochází z jižní Afriky, proto jsou náročné na teplé klima. Zásobní orgán mečíků je cibulovitá hlíza, která je náchylná na teploty pod nulou. Je tedy nutné jejich hlízy zavčasu zazimovat a pečlivě uložit na další sezonu.

 

Kdy se vytahují mečíky ze země

První dekáda září je ideální dobou na vyndání raně kvetoucích kultivarů mečíků ze země. Nevadí, že nadzemní část není zcela zaschlá nebo zažloutlá. V chladnějším, a hlavně deštivém počasí, se u hlíz rychle rozvíjí choroby, které by cibulnaté hlízy mohly zlikvidovat. V září častěji prší, a proto není dobré dlouho vyčkávat. Na druhou stranu je třeba si pohlídat správný termín, aby nedošlo k předčasnému vyjmutí ze země.

Jak poznat správný termín

Na zkoušku vyndejte jednu hlízu a prohlédněte si její kořeny. Pokud kořeny začaly již odumírat – začnou hnědnout – je správná doba na úklid mečíků ze záhonu. Nerozhodujte se tedy pouze podle nadzemní části! 

 

Jak vyrýt mečíky ze země

Na vyrytí hlíz mečíků použijte rycí vidle. Buďte velmi opatrní, abyste je nepoškodili. Každá - byť malá - ranka na hlízách představuje vstupní bránu k infekcím. Nemocné by pak nakazily při skladování i ostatní.

Co nesmíte udělat, abyste mečíky nezničili

Mečíkům vyndaným z půdy uřízněte nadzemní část cca 10 cm nad hlízou. Co byste nikdy neměli dělat? Určitě nadzemní část rostliny nevylamujte kroucením! To většinou vede k poškození hlízy. Po usušení hlízy očistíte od nadbytečných slupek a částí. Odříznuté zbytky mečíků nenechávejte na záhoně nebo na zahradě volně ležet. Mohou na nich být škůdci nebo zárodky chorob!

 

Jak zazimovat mečíky

Jednotlivé hlízy rozmístěte například na plata od vajec nebo lísky, kde může proudit vzduch. V suché a větrané místnosti jim bude nejlépe. V žádném případě nesušte hlízy na přímém slunci, což bývá nejčastější zahrádkářská chyba. Pro lepší prosychání je vhodné hlízy obracet. Kvalitní proschnutí je základní prevencí před chorobami, ale zejména před třásněnkou mečíkovou, která může v hlízách přezimovat. Suché a očištěné hlízy dejte např. do bedýnky nebo krabice, kterou vystelete papírem, slámou nebo pilinami. Uložte je do suché místnosti s teplotou kolem deseti stupňů. Takto by hlízy měly bez problémů vydržet až do jara.

Rozmnožte si mečíky

Často se stane, že u mečíkových hlíz najdete drobné malé hlízky, tzv. brut. Poslouží vám k rozmnožení vašich mečíků. Vyberte si ty největší a pozvolna je nechte schnout. Budete-li postupovat opatrně, můžete si tímto způsobem namnožit sadbu na příští sezonu.

Zdroj: autorský text

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada