Zlatobýl (Solidago sp.) je u nás naprosto běžná rostlina, která u nás natolik zplaněla, že roste snad všude, v okolí vodních toků, podél cest, na rumištích, v křovinách a na okraji lesa. Zlatobýl snáší i mírné zastínění a kvete docela hezkými žlutými květy, které nás často při procházce zlákají a utrhneme si je do vázy. Doba květu trvá od července do září. Zlatobýl dorůstá úctyhodné výšky, a to až do 230 cm. Solidago, jak se mu také s oblibou říká, je důležitá, včelařsky významná rostlina a květ zlatobýlu je zároveň významným alergenem.
Na zahradě zlatobýl hlídejte
Jakmile pěstujete zlatobýl na zahradě, ať již ho využíváte jako výplňovou zeleň do vázaných květin nebo vám jen na zahradě dělá krásnou kulisu, jedno je jasné. Nikdy nenechte zlatobýl vykvést a nechat uzrát plody. To jsou totiž ochmýřené nažky, které se díky větru dostanou na hodně dalekou vzdálenost a tím se samovolně šířit. Zlatobýl nasazuje opravdu velké množství semen, které roznáší vítr. Semínka jsou plně zimovzdorná a mají velmi vysokou klíčivost. Nechcete-li, aby se vám zlatobýl rozrostl po celé zahradě, květenství odstřihněte hned , jakmile květy ztratí jasně žlutou barvu.
Zlatobýl největší je u nás jako doma
U nás roste běžně pouze domácí druh zlatobýlu, a to je zlatobýl obecný (Solidago virgaurea), který patří mezi středně vysoké trvalky a lidově se mu říká celík. Hrozbou pro naši přírodu, kde se invazně šíří jsou převážně tři druhy, a to zlatobýl kanadský (Solidago canadensis), zlatobýl obrovský (Solidago gigantea) a posledním druhem je zlatobýl trávolistý (Solidago graminifolia). Všechny tyto invazní druhy dorůstají do 2 metrů a rostou všude, v přírodě, okolo silnic i přímo ve městech.
Tento druh zlatobýlu vypadá jako keř
Zlatobýl kanadský dorůstá až do výšky 150 cm a často se plete s nějakým keřem. Je to dáno tím, že jeho lodyhy odspodu dřevnatí a díky tomu jako keřík vypadají. Po celé délce lodyhy pak vyrůstají úzké a střídavé listy, které se směrem nahoru zmenšují a odspoda zasychají. I to je další znak, díky kterému si tuto rostlinu spleteme s keřem.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.