Jak poznat řebčík královský, cibulovinu nedostižné krásy
Krále všech cibulovin, řebčík královský (Fritillaria imperialis), můžete znát i pod jmény jako císařská koruna, komonka nebo korunovka královská. Jedná se o vytrvalou cibulovinu z jejíž cibule vyrůstá silná, přímá, 60-120 cm vysoká lodyha, v dolní polovině hustě porostlá podlouhle kopinatými listy. Na vrcholu lodyhy vykvétá od konce dubna do května nepřehlédnutelné oranžové, načervenalé nebo i žluté květenství, okolík složený z 5-12 jednotlivých dlouze zvonkovitých květů. Po opylení se z květu vyvíjí plod, tobolka plná semen.
Řebčík královský pochází původně z východních oblastí Turecka, z Íránu, Afghánistánu, Pákistánu a ze severních částí Indie. V Evropě se řebčík královský poprvé objevil v 16. století, a to v Itálii. K jeho velké oblibě došlo v evropských zemích v průběhu 17. století, kdy byla vyšlechtěna řada nových kultivarů a netrvalo dlouho a řebčík královský se stal jednou z nejčastěji vysazovaných květin, které zdobily jak zahrady u šlechtických sídel, tak později i venkovské zahrádky.
Jak a kdy vysazovat řebčík královský?
- Cibule řebčíku královského se do záhonu vysazují od září do listopadu.
- Vysazují se poměrně hluboko, do hloubky asi 20-25 cm, ale ne více.
- Cibule řebčíku královského mají na horní plošce důlek po stvolu z předchozího roku, proto je dobré cibule vysazovat nakloněné, aby se v důlku neudržovala při větších deštích voda a cibule pak nezahnívala.
Jak pěstovat řebčík královský?
- Řebčík královský potřebuje lehkou, humózní půdu plnou živin, jen mírně vlhkou.
- Nejlépe se mu daří ve světlém polostínu, v trvalkovém záhonu nebo v sousedství keřů.
- Už na podzim přihnojte řebčíky hnojivem s vyšším obsahem fosforu, na jaře pak hnojivem s vyváženým poměrem dusíku, fosforu a draslíku.
Proč vám nekvete řebčík královský?
- Cibule byla příliš hluboko vysazena: Hluboko vysazená cibule řebčíku se projeví slabým a neduživým výhonem. Rostlina vytvoří jen zelený stvol s listy, nekvete a předčasně zaschne. Po odumření listů cibuli vyryjte z půdy a znovu vysaďte.
- Cibule uhnila: V příliš mokré a těžké půdě dochází často k zahnívání cibule.
- Cibuli sežrali hlodavci: O řebčíku královském se traduje, že odpuzuje krtky a hlodavce. Jak je to s krtky, není tak docela jasné, ale vzhledem k tomu, že myši i hryzci si na řebčíku rádi pochutnávají, pro hlodavce to určitě platit nebude.
Zdroj: zahradkarskaporadna.cz; botany.cz