Nejkrásnější okrasné česneky, které na podzim vysaďte do záhonu: Příští sezónu se budete těšit z jejich nádherných květů

Jak pěstovat okrasné česneky?

Pěstování okrasných česneků je poměrně snadné, pokud dodržíte několik základních pravidel. Milují slunné stanoviště s dobře propustnou, hlinitopísčitou půdou. Před výsadbou je také vhodné půdu obohatit kompostem nebo dobře vyzrálým hnojem, což zajistí dostatek živin pro jejich zdravý růst.

Kdy vysazovat cibule okrasných česneků?

Ideální čas pro výsadbu okrasných česneků je podzim, konkrétně období od září do listopadu, a to ještě před příchodem prvních podzimních mrazíků. Podzimní výsadba umožní cibulím zakořenit před příchodem zimy a na jaře pak rostliny vyraší s plnou silou.

Některé druhy lze vysazovat i na jaře, ale obecně platí, že podzimní výsadba přináší lepší výsledky. Před výsadbou nezapomeňte řádně odplevelit, a zrýt místo výsadby. Půda by měla být čistá a dobře prokypřená.

Jak hluboko do půdy vysazovat okrasné česneky?

Okrasné česneky většinou můžete pěstovat na jednom místě mnoho let, ale je lepší, pokud je každé 3 až 4 roky, vždy po odkvětu, vykopete ze země, necháte odpočinout a na podzim zase vysadíte, nejlépe na jiné místo. Zároveň můžete od starších cibulí oddělit dceřinné cibulky.

Klíčová pro jejich úspěšné pěstování je přitom hloubka výsadby. Nepsané pravidlo říká, že cibule by měly být zasazeny do hloubky odpovídající dvojnásobku až trojnásobku jejich výšky

  • Pro většinu běžných druhů okrasných česneků to znamená hloubku 10–15 cm.
  • Drobné druhy vysazujte do hloubky 5–10 cm.
  • Rozestupy mezi jednotlivými cibulemi by měly být asi 15–20 cm u menších druhů a až 30 cm u větších odrůd.

Jak o okrasné česneky po výsadbě pečovat?

Okrasné česneky žádnou velkou péči nevyžadují. Po výsadbě cibule důkladně zalijte a povrch půdy můžete zamulčovat, abyste udrželi vlhkost v půdě a česneky ochránili před většími mrazy, i když se většinou označují jako plně mrazuvzdorné.

Okrasné česneky přinášejí krásu i užitek

Okrasné česneky, stejně jako česneky zeleninové, nepříjemně zapáchají, což odpuzuje většinu hlodavců. Obávat se tak nemusíte krys ani hrabošů, jen hryzci si dokážou pochutnat snad úplně na všem, a tak se před pachem česneku nezastaví. Stejně, jako česneky odpuzují některé škůdce, na druhou stranu zase přitahují užitečné opylovače, kteří za jejich květy rádi přiletí i z větší vzdálenosti. Navíc jsou okrasné česneky odolné vůči okusu zvěří, což z nich dělá ideální volbu pro všechny otevřené zahrady v blízkosti lesů.

Nejkrásnější okrasné česneky pro vaši zahradu

1. Česnek obrovský (Allium giganteum)

Obří česnek s výškou až 150 cm a velkým kulovitým květenstvím fialové barvy o průměru až 15 cm.

2. Česnek Schubertův (Allium schubertii)

Nádherný okrasný česnek, jehož růžové květenství připomíná ohňostroj. Dorůstá do výšky 30 až 60 cm.

3. Česnek Christophův (Allium cristophii)

Jeden z nejkrásnějších okrasných česneků, jehož fialová květenství plná drobných hvězd jsou vhodná na sušení pro zimní suché kytice. Dorůstá do výšky 50 cm.

4. Žlutý česnek (Allium moly)

Méně tradiční odrůda okrasného česneku se žlutým květenstvím. Dorůstá do výšky jen 20 až 30 cm a je vhodný do skalky.

5. Česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon)

Okrasný česnek s vejčitým květenstvím fialové barvy, dorůstá do výšky 60 až 90 cm.

6. Česnek modrý (Allium caeruleum)

Kouzelný okrasný česnek s neobvykle modrou barvou květů. Dorůstá do výšky 50–60 cm.