Astra není pouze podzimní rostlina: vysaďte ty správné druhy a pokvetou už od jara

Co by to bylo za podzimní zahradu, pokud by zde chyběly astry neboli hvězdnice, pro mnoho pěstitelů typický symbol podzimu. Astry jsou velmi početná skupina rostlin, protože se uvádí, že jich existuje zhruba 300 druhů. Už dávno neplatí, že astry se pěstují jako podzimní rostliny nebo jen ve venkovských zahradách, ale pokud tyto rostliny máte v oblibě, můžete se z jejich květů těšit od jara až do podzimu, stačí se jen trochu orientovat v jednotlivých druzích. Astry pochází ze Severní Ameriky, hojně se vyskytují také v Asii a samozřejmě v Evropě.

Severoamerické a euroasijské druhy se liší

Pokud byste chtěli v kostce rozdělit jednotlivé druhy aster, bylo by to velmi složité. Takovým nejčastějším měřítkem je rozdělení aster na euroasijské a severoamerické druhy, přičemž se tyto druhy mezi sebou liší dobou kvetení. Euroasijské druhy kvetou většinou na jaře až na počátku léta a jejich květy jsou klasické, jednoduché úbory na dlouhé stopce. Na druhé straně jsou druhy severoamerické, které kvetou až na podzim a mají více drobných úborů v bohatě větvených květenstvích. Toto pravidlo rozdělení druhů je ale spíše orientační, protože mezi jednotlivými druhy se najde mnoho odlišností a je pak těžké tyto druhy jednoznačně začlenit. Mnohem přesnější je pak dělení aster podle doby jejich květu na jarní, letní a podzimní.

Jarní druhy se pěstují spíše na skalkách

Jarní druhy aster, kam patří například velmi známá hvězdnice alpská (Aster alpinus), se nejčastěji kvůli své výšce vysazují do skalek, do nádob nebo k okraji záhonu. Astra alpská dorůstá do výšky asi 15–20 cm a jako vytrvalý druh roste přirozeně v pahorkatinách či v nižších horských polohách. Tento druh mívá květy jednoduché, jazykovité v barvě modrofialové s jasně žlutým terčem. Květy ale mohou být i růžové či bílé, někdy i plnokvěté. Jarní astry kvetou v květnu až začátkem června. Jelikož tyto druhy rostou často na vápencových skalách, ocení přídavek vápníku i u vás na zahradě.

Letní druhy se hodí k řezu

V létě můžeme zahrady zkrášlit druhy, které kvetou v době letních prázdnin, tj. od července do srpna. Mezi typické představitele letních druhů patří zejména astra neboli hvězdnice chlumní (Aster amellus), která přirozeně roste například v Českém krasu. Dorůstá do výšky od 20 do 60 cm, roste vzpřímeně, přičemž celá rostlina je chlupatá. Květenstvím je chocholičnatá lata s úbory opět se žlutým středem a modrofialovými jazykovitými květy. Barva květů ale záleží na kultivaru, protože jsou běžné i barvy růžové. U letních druhů není třeba dodávat vápník do půdy, ale nesnáší půdy kyselé.

Některé druhy hvězdnic nejsou v zahradě až tak zajímavé

Pomineme – li běžné kultivary aster, které lze zakoupit v každém zahradnictví, volně v přírodě také můžeme nalézt dva druhy. Tím prvním je astra zlatovlásek (Aster linosyris či Galatella linosyris), která roste na slunných stráních na jižní Moravě či kolem Vltavy a má kulovité, žluté květy a mezi astry byste ji možná vůbec nezařadili. Druhým druhem, který lze spatřit ve volné přírodě je astra slanistá (Aster tripolium ssp. panonicum), jež je krátkověká a libuje si v zasolených půdách. Má totiž drobné, fialové úbory, které potěší spíše ve volné přírodě nežli na zahradě. Velmi často také zapleveluje své okolí, takže pokud si ji vysadíte na skalku, buďte neoblomní v její redukci.

Podzimu vévodí severoamerické druhy

Mezi královny podzimu, které se často objevují v našich zahradách patří především severoamerické druhy aster, přičemž tou nejčastější je astra křovinná či hustokvětá (Aster dumosus). Tento druh astry vyrůstá ze silného oddenku do výšky kolem 50 cm, květy jsou opět v úboru a jazykovité květy jsou v barvě modré, fialové či bílé se žlutým nebo tmavým středem. Astra křovinná miluje slunce a pravidelnou zálivku.

 

Tento druh astry je nejvděčnější

Pokud hledáte nenáročný druh astry, který bude na záhoně opravdu vidět, rozhodně sáhněte po druhu astra novoanglická (Aster novae-angliae), kterou můžete zakoupit v mnoha kultivarech a dorůstá do výšky od 70 do 200 cm. Květy jsou pak v barvě fialové, modré, bílé či růžové s mnoha odstíny. Tento druh hvězdnice je velmi oblíbený z toho důvodu, že je nenáročný na pěstování, snáší přísušky a promine vám i nějakou tu pěstitelskou chybu.

Astra novobelgická má jednu podstatnou vadu

Dalším druhem, který je výše uvedenému druhu velmi podobný a se kterým se také plete, je astra novobelgická (Aster novi-belgii), která ale je choulostivější k přísuškům a trpí na napadení padlím.

Proč astry nevydrží dlouho ve váze

Vyšší kultivary aster lze využít také k dekoraci našich interiérů. Občas se ale stane, že ve váze dlouho nevydrží. Důvodem je nedostatek světla v místnosti, kdy se květy zavírají. Pokud tedy chcete mít astry ve váze, dopřejte jim nejen čistou vodu, ale hlavně dostatek světla.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada