Denivka: krásná venkovská trvalka, která ozdobí každou zahradu a ještě si na ni pochutnáte. Vylepšit s ní můžete třeba ovocný salát

Denivka (Hemeroccalis sp.) je oblíbenou trvalkou, která pochází z východní Asie, kde se běžně používá nejen v medicíně, ale také v kuchyni. Denivky, jak již jejich rodový název napovídá, kvetou pouze jeden den, nicméně většinou mají tyto trvalky velké množství poupat, takže jakmile odkvete jeden květ, je již připravený další. Květy se objevují na konci pevné lodyhy ve vrcholičnatém květenství, přičemž jednotlivé květy jsou nálevkovité. Květy jsou dlouhé až 16 cm, jednoduché nebo plnokvěté, v široké paletě barev. Denivky dle kultivaru kvetou od června do srpna, takže někteří je ještě teď stihnete ochutnat.

Co přesně u denivky jíme

Pokud teprve začínáte s konzumací květin, tak právě denivky jsou pro vás to pravé. Jejich květy a poupata jsou chutné, křehké a vážně lahodné a díky nim můžete ozvláštnit různé pokrmy. U denivek je výhodou, že lze konzumovat jejich květy ve všech stádiích, od poupěte až po rozkvetlý květ a jelikož jsou rozkvetlé květy docela velké, většinou se před konzumací rozebírají na jednotlivé plátky. Používají se čerstvé, nakrájené na menší kousky, k dekoraci pokrmů se pak používají celé květy miniaturních odrůd. Čerstvá poupata a okvětní plátky jsou výborné do zeleninových i ovocných salátů. Poupata se také nakládají do sladkokyselého nálevu nebo se smaží v těstíčku, podobně jako se upravují tzv. kosmatice neboli květenství černého bezu.

U nás se pěstují dva druhy

V našich zahradách se nejčastěji pěstují dva druhy denivek, pokud tedy nejste jejich fanouškem, kdy byste měli druhů více, uvádí se, že denivek existuje přes dvacet druhů. Nicméně, u nás se pěstuje buď denivka plavá (Hemerocallis fulva) a denivka žlutá (Hemerocallis lilioasphodelus). Kultivary od těchto druhů se pěstují převážně na slunných stanovištích, jsou mrazuvzdorné a v období růstu a květu vyžadují více vláhy.

Vyzkoušejte ovocný salát s denivkou

Jinou alternativou by byl i zeleninový, záleží, čemu dáváte přednost. Každopádně sezónní ovoce a poupata denivky nakrájíme na menší kousky, promícháme je s bílým jogurtem nebo zakysanou smetanou, dle potřeby osladíme a v miskách dozdobíme jednotlivými plátky jak použitého ovoce, tak okvětními plátky denivky.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada