Co dělat, když begonie trápí padlí: ochranu musíte provést včas, jinak se s rostlinami můžete rozloučit

Begonie či také voskovka, kysala nebo křivolist patří mezi početnou skupinu rostlin, které vynikají nejen nenáročností na pěstování, ale hlavně širokou škálou barev. Uvádí se, že begonií existuje přes 1000 odrůd, takže není možné, aby si každý mezi nimi nenašel toho svého favorita.

Štětka není bodlák: znáte ji ze suchých květinových dekorací. Tinktura z kořenů pomáhá při borelióze

www.nkz.cz

Čím jsou begonie okrasné

Begonie jsou okrasné nejen květy, které jsou různě barevné i tvarované, někdy s třepenitým okrajem a vydrží kvést až do prvních mrazíků. Begonie jsou ale často okrasné i svými listy, především pak begonie hlíznaté či královské, kdy listy mívají fialovou barvu se zajímavou kresbou.

Trik, jak množit keře pupenovými řízky: získejte více rostlin za krátkou dobu. Nezapomeňte z keřů odstranit také zvrhlé výhony

www.nkz.cz

Kam begonie umístit

Chcete-li begonii mít jako pokojovou rostlinu, většinou se jedná o hlíznaté druhy, které mají zbarvené listy. Aby se zbarvení projevilo dostatečně, vyžaduje rostlina dostatek světla, bude-li ve stínu sice poroste, ale listy se nikdy nevybarví do požadovaného odstínu. Na parapetu se jim líbí u oken orientovaných na východ či západ, pokud ji musíte umístit na jižní okno, vždy ji chraňte před přímým slunečním svitem, došlo by totiž k popálení listů a postupně by odumřela celá rostlina. V případě, že chcete mít begonie v truhlíku na balkoně, vybírat budete mezi letničkami, kam patří druh Begonia semperflorens a tento druh velmi dobře zvládá sucho a slunce. Je to dáno hlavně díky dužnatým listům, které jsou proti nadměrnému výparu vody chráněné slabou voskovou vrstvou. Begoniím nesvědčí nadměrné množství vody, kdy mohou zahnívat kořeny příp. hlíza, takže vždy nechejte substrát vyschnout a až potom zalijte.

Nebuďte jako ostatní a pohnojte zahradu i v průběhu roku. K tomu, abyste si zvětšili úrodu, stačí opravdu málo

www.nkz.cz

Padlí na begonii

Tato častá houbová choroba se bohužel nevyhýbá ani begoniím a každoročně se vyskytuje u begonií velkokvětých. Padlí se projevuje zprvu bělavým, moučnatým povlakem, a to nejen na listech, ale i na řapících a stoncích. Napadená pletiva šednou, rostlina omezuje růst, deformuje se a rychle zasychá. Výskyt padlí podporuje hlavně vysoká teplota a vlhkost, hustá výsadba rostlin a přehnojení dusíkem. Napadení se projevuje především na konci léta.

Proč žloutnou jehlice u jehličnanů: příčin může být mnoho, tahle je ale ta nejčastější

www.nkz.cz

Jak proti padlí bojovat

Co se týče počasí, to bohužel moc neovlivníme. Můžeme ale ovlivnit přílišné hnojení rostlin a také jejich závlahu. Právě nevhodná závlaha bývá příčinou, proč se padlí tak snadno a rychle rozšíří. Rostliny tedy zaléváme vždy ráno, kdy během dne stačí rostlina oschnout. Naprosto nevhodná je závlaha večer, a navíc na listy, rostlina neoschne a v takovém případě se spory hub lépe šíří. Proti padlí lze bojovat také chemickou cestou a aplikovat insekticidy jako je třeba Discus. Chcete-li uskladnit hlízy begonií, postřiky aplikujte ještě před samotným uskladněním hlíz, které musí být naprosto suché. Napadené listy je také možno odstranit a vyhodit do popelnice, nikoliv na kompost či bioodpad.

Begonie jsou oblíbené trvalky, letničky i pokojové rostliny...

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada