Ibišek bahenní ohromí každého velikostí květů. Na zahradách jej vidíme jen zřídka, přitom se snadno pěstuje

Jen málokterá rostlina se dokáže velikostí květů k ibišku bahennímu jen přiblížit. Bílé, růžové, červené až temně vínové květy o průměru až neuvěřitelných 30 cm zdobí především hybridní druhy ibišků bahenních, které zvládají oproti původním druhům mnohem větší zimní mráz, a to až do -34 °C. Jsou to opravdoví velikáni, které na vaší zahradě nikdo nepřehlédne. Ovšem ani o kultivary původních druhů se na zahradě většinou nemusíte bát, protože i jejich mrazuvzdornost se udává až do -25 °C.

Ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos)

Původní domovinou tohoto exoticky vyhlížejícího ibišku jsou středozápadní a jihovýchodní oblasti Spojených států amerických, kde roste nejčastěji kolem vodních ploch a toků, a od toho se odvíjí i způsob pěstování. Ibišek bahenní vyžaduje slunné stanoviště chráněné před větrem a dobře propustnou, vlhčí, neutrální až mírně kyselou půdu.

Původně se jedná o rostlinu přímo mokřadní, ale vyšlechtěné kultivary už se mohou pěstovat i v běžné zahradní zemině. Přesto vyžadují stále dostatek vláhy a pravidelnou zálivku, a to dokonce i v zimě, pokud zrovna nemrzne. Během zimy však postačí zálivka jen asi jednou za 4 týdny a pozor dejte na přelití, aby dužnaté kořeny neuhnily. Ibišek bahenní je náročný na živiny, proto vyžaduje během letní sezóny přihnojování organickými hnojivy na podporu kvetení s omezeným dusíkem. Ibišku bahennímu také vyhovuje celoroční mulčování v podobě posekané trávy v létě a například slámy v zimě.

Jak chránit ibišek bahenní v zimě

Pozdě na podzim, jakmile se objeví první přízemní mrazíky, ibišek bahenní seřízněte na výšku asi 15 cm, ale nic se nestane, pokud seříznutí ponecháte až na jaro. Rostlinu zakryjte slámou, mulčovací kůrou, kompostem nebo vrstvou spadaného listí a chvojí. Především ve vyšších polohách je důkladná zimní ochrana kořenů velmi důležitá, protože dužnaté kořeny plné vody mají někdy sklony k popraskání. Zároveň nesmí nikdy vyschnout.

Na jaře s odstraňováním zimního krytu nespěchejte. Ibišek bahenní raší až velmi pozdě, v druhé polovině května nebo dokonce až na začátku června. Proto se nenechte zmýlit a ibišek nechte v klidu. Mnoho začínajících pěstitelů na jaře propadá panice a spící ibišek vykope v domnění, že uhynul. Nemusíte se bát, jakmile se pak probere k životu, roste velmi rychle. Od července se začnou objevovat i první květy.

Nejkrásnější kultivary ibišku bahenního

  • 'Jolly Heart': výška až 120 cm, květy jemně narůžovělé s temně vínovým středem
  • 'Pink Passion': výška až 120 cm, jasně růžová barva květů
  • 'Fireball: výška až 150 cm, tmavě růžová až červená barva květů‘Fireball‘
  • 'Luna Rose': výška až 120 cm, sytě růžové květy
  • 'Cranberry Crush': výška až 120 cm, tmavě vínové květy
  • 'Oak Red': výška až 60 cm, červené květy

Zdroj:https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-299833-zazimujte-ibisek-tak-aby-vam-na-jare-opet-krasne-vykvetl; https://living.iprima.cz/ibisek-americky-okouzli-velikosti-a-krasou-svych-kvetu-da-se-snadno-pestovat-na-zahrade-i-v-kvetinaci-113920

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada