Co je araukárie a jak ji pěstovat?
Araukárie naše běžné jehličnaté stromy připomíná na první pohled. Proto pokud vás představa, kolik stromků končí po vánočních svátcích zbytečně ve spalovně nebo v lepším případě podrcených v kompostu, trápí stále více, možná přišel čas pořídit si exotickou pokojovku.
Je sice pravda, že jedličky i borovice se pěstují na plantážích speciálně pro vánoční využití, ale pokud je i tato představa pro vás nepřijatelná, pak se po araukárii začněte včas rozhlížet. V našich podmínkách se pěstuje jedině jako pokojová rostlina a na Vánoce ji můžete lehce svátečně zahalit, třeba do světelného řetězu.
Araukárii budou na Vánoce slušet lehčí ozdoby
Pokud toužíte po neotřelém, a zároveň ekologickém vánočním stromečku, pak je araukárie skvělou volbou. Je to moderní, elegantní a méně tradiční způsob, jak vnést sváteční atmosféru do vašeho domova. Jen dejte pozor na příliš velké zatížení větví. Araukárii můžete ozdobit jen lehkými vánočními ozdobami, nejlépe z umělé hmoty. Skleněné nebo jiné těžké ozdoby by mohly křehké větve poškodit. Skvěle bude vypadat jednoduchý LED řetěz s jemnými světly, který vytvoří kouzelnou vánoční atmosféru.
Araukárii se říká pokojový smrček a jedlička
Jehličnatá dřevina, známá jako blahočet ztepilý nebo Norfolk Island Pine, ale lidově také jako pokojový smrček či jedlička, pochází z ostrova Norfolk v Tichém oceánu, kde roste jako místní endemit. Araukárie na Zemi zůstaly jako pozůstatky z dávných geologických období, jury a křídy.
Strom s pravidelným pyramidálním tvarem je velmi dekorativní. Ve své domovině dorůstá do výšky až 50 m a dožívá se vysokého věku, až 170 let. V mládí má araukárie světle zelené jehličí, které později tmavne.
Jak pěstovat araukárii
Araukárie miluje jasné, nepřímé světlo. Ideální umístění je nedaleko okna, kde bude rostlina chráněná před přímým sluncem. V létě snese i venkovní teploty, proto ji můžete letnit v lehkém stínu na balkoně či na terase.
1. Zálivka a teplota ovzduší
- Mezi zálivkami nechte substrát mírně vyschnout.
- Araukárie nemá ráda přemokření, které pomáhá k rozvoji hniloby kořenů.
- Na zálivku používejte vodu převařenou nebo dešťovku. Araukárie nesnáší tvrdou vodu.
- Zvláště v zimních měsících omezte zálivku a udržujte rostlinu v místnosti s teplotou kolem 15 až 20 °C.
- Pokud araukárii hodláte využít jako náhradu vánočního stromku v obýváku, na teplejší prostředí ji postupně přivykejte.
- Araukárie ocení vyšší vzdušnou vlhkost, proto potřebuje pravidelné rosení.
2. Substrát a hnojení
- Používejte propustný substrát určený pro jehličnany, do kterého můžete přimíchat i menší část kyselejšího substrátu pro rododendrony.
- Během vegetačního období (jaro a léto) hnojte araukárii jednou za 14 dní běžným hnojivem pro pokojové rostliny.
3. Rozmnožování
- Araukárie se množí velmi obtížně, proto je nejlepší koupit již vzrostlou rostlinu. Profesionální množení vyžaduje speciální podmínky a odborné znalosti.
Zdroj: atlasrostlin.cz; living.iprima.cz