Co je mučenka a jak ji pěstovat?
Mučenka modrá (Passiflora caerulea) je nejčastější druh pěstovaný jako pokojová rostlina a díky způsobu svého růstu patří mezi ovíjivé rostliny se zajímavými květy, které jsou dle druhu krémově bílé, bělomodré či světle fialové. Mučenky kvetou od března do září a mohou dorůst do výšky 2 až 3 metrů. Často jsou pěstovány v obloucích, do kterých je lze tvarovat především za mlada. Květy se objevují na mladých výhoncích, a proto vyžadují i pravidelný řez, většinou na jaře. Dobře se jim daří také v zimních zahradách a na letních terasách.
Co mučenka potřebuje?
Mučenka modrá sice pochází z jižní Brazílie a severní Argentiny, ale dnes ji lze nalézt ve všech tropech a subtropech. Důležitý je u ní způsob zálivky. Na ni dochází až ve chvíli, kdy je substrát opravdu suchý. V takovém případě ji dostatečně zalijte a vodu v podmisce ponechte maximálně půl hodiny, pak přebytečnou ji vylijte. To nejhorší, co můžete udělat, je, nechávat vodu v podmisce, kvůli čemuž bude docházet k zahnívání kořenů a postupnému odumírání celé rostliny. Na jaře a v létě aplikujte dlouhodobě působící hnojivo. Před, nebo po přezimování všechny výhony zkraťte na 50 cm.
Jakou teplotu má mít mučenka?
Teplota v bytě, kde chcete mučenku pěstovat, se liší dle ročního období, od jara do podzimu je ideální teplota 18 až 24 °C a dostatek světla. Je dobré ji umístit třeba na parapet orientovaný na jih, ale v létě pak potřebuje v poledních hodinách zastínit.
To, zda rostlina vyžaduje slunečný parapet, zjistíte na etiketě se symbolem slunce, která bývá umístěna na květináči, v němž ji zakoupíte. Při nedostatku světla sice mučenka poroste, ale pokvete velmi málo nebo vůbec. Na jaře mučenku přesaďte do květináče, který ale nesmí být o moc větší než původní, a znovu ji postavte na teplé a světlé stanoviště.
Jak se o mučenku postarat v zimě?
Staráte se o mučenku vzorně po celý rok? Tak to je právě ta velká chyba a důvod, proč o ni můžete také přijít. V zimě totiž vyžaduje vegetační klid a toho docílíme omezením zálivky a snížením teploty na zhruba 10 °C. Jestliže nemáte možnost zajistit mučence období chladu, pěstujte ji jako jednoletou a každé jaro si kupte novou rostlinu. V teplém bytě, kde je navíc suchý vzduch, mučenka shazuje listy a mnohdy zahyne.
Jak mučenka souvisí s Kristem?
Málokdo ví, z jakého důvodu bývá právě mučenka spojována s umučením Ježíše Krista. Je to dáno především složením jejího exotického květu, kterému se říká květ utrpení a jež „obsahuje mučící nástroje“. Uprostřed květu jsou 3 černé čnělky s bliznami, které symbolizují hřeby, jimiž byl Ježíš přibit ke kříži, prašníky pak kladiva či pět ran Kristových a okolo je věnec barevných vláken zastupujících trnovou korunu.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.