Při budování zimní zahrady zvažte pár zásadních věcí, jinak se z ní moc radovat nebudete

Zimní zahrada: S vytápěním, nebo bez?

Je zřejmé, že vybudování zimní zahrady vás bude něco stát, nicméně této investice určitě nebudete v budoucnu litovat. V zimní zahradě je totiž dobře nejen lidem, ale hlavně rostlinám, jimž můžeme vytvořit optimální prostředí. První věc, kterou však ještě před samotným budováním zimní zahrady musíte zvážit, je, zda se bude jednat o vytápěnou či nevytápěnou stavbu. Tady samozřejmě hodně záleží na vašich finančních možnostech.

Nevytápěné zimní zahrady

Většina majitelů zimních zahrad volí, nejspíše s ohledem na počáteční i následné náklady, zahrady nevytápěné. U těchto staveb lze využít toho, že sluneční záření dobře proniká přes sklo do interiéru, kde zadarmo ohřívá stěny a z nich pak dále sálá teplo do okolního vzduchu.

U nevytápěných zahrad nejsou nutná ani dobře zaizolovaná okna. Firmy většinou volí jiná skla na střechu a jiná na stěny, na které se používá sklo, co propouští více světla a počítá se s tím, že u nás je na jaře a na podzim slunce poměrně nízko, takže paprsky proniknou sklem do zimní zahrady a zadarmo se ohřívá vzduch. Díky tomu zde i přes zimu panuje teplota nad nulou a můžete uvnitř zazimovat některé balkonovky, které nevyžadují příliš vysoké teploty, ale jen místo, kde nemrzne. Zimní zahrada je ve výsledku pro zazimování ideální, protože je zde dostatek světla a vyhovující teplota.

Vytápěné zimní zahrady se prodraží

V případě vytápěné zimní zahrady budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Díky teplu a stabilní teplotě zde však vzniknou ideální podmínky pro pěstování tropických rostlin, které známe jen ze zahraničí nebo z tropických skleníků našich botanických zahrad.

Nejlepším způsobem vytápění je podlahové topení napojené na elektřinu, tepelné čerpadlo nebo solární panely. Některé firmy dodávající zimní zahrady nabízí také přenosná topidla, která zapojíte jen do zásuvky a přenesete si je tam, kde potřebujete zvýšit teplotu. V temperované zahradě bývá teplota až kolem 25 °C a také vyšší vzdušná vlhkost, a právě tyto podmínky jsou optimální pro pěstování orchidejí, bromélií nebo třeba vašeho oblíbeného tropického ovoce.

Z čeho se vyrábí zimní zahrady?

Konstrukce takových staveb se vyrábí ze stejného materiálu, jako jsou vyrobena okna, tedy z plastu, hliníku a dřeva. Většinou převažuje plast, který je pevný, má delší životnost a je ve srovnání s jinými materiály poměrně levný. Jestliže chcete mít dřevěnou konstrukci, nepoužívají se obyčejné trámy, ale lepené dřevěné hranoly, které zajistí tvarovou a rozměrovou stálost. Nejčastěji se používá dřevo z jehličnanů, jako je borovice nebo smrk, a z listnatých stromů je to dub.

Co za rostliny dát do zimní zahrady?

Ačkoliv by se mohlo zdát, že nevytápěná zahrada je zbytečná a není možno zde nic pěstovat, tak pro vás máme dobrou zprávu. Díky nižší teplotě se nevytápěná zahrada stává optimálním prostředím pro zazimování rostlin, které přes sezónu sice vyžadují vyšší teploty, nicméně mimo vegetaci si rády odpočinou při nižších teplotách. Nesmí zde ale mrznout. Mezi klasické rostliny hodící se do nevytápěných zimních zahrad patří již zmiňované balkonovky, hlavně muškáty a fuchsie, oleandry, juky, citrusy, fíkovníky nebo třeba eukalyptus.

V případě temperovaného prostoru máme širší výběr vhodných rostlin, jedná se většinou o druhy tropického pásma, kterým vyhovují teploty nad dvacet stupňů a vyšší vzdušná vlhkost. Bývají to většinou orchideje, bromélie, tropické kapradiny, banánovníky, kávovníky nebo tropické ovoce.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.