Čerstvých bylinek se nemusíte vzdávat ani v zimě, pěstujte je na okenním parapetu a vychutnávejte si je po celý rok
Doma na parapetu můžete pěstovat jak stálezelené druhy bylinek, tak i jednoleté a není tedy důvod k tomu, abychom se s jejich využíváním vždy museli na zimu rozloučit a čekat až na jaro, kdy začnou růst. Jednak můžete udělat to, že před zimou si některé vytrvalé bylinky ze záhonu vyryjete a vysadíte do květináče, například pažitku, tymián, rozmarýn nebo si je narychlíte, to se provádí třeba u máty a meduňky, kterým jakmile dopřejete světlo a teplo, porostou jako divé, a to i na parapetu.
Bylinky, které vyžadují odpočinek v chladu
Bylinky, které by nesnesly teploty pod nulou můžeme pěstovat jako přenosné a mít je doma do doby, než je opět budeme moci dát na zahradu či balkon. Sem patří třeba aromatické muškáty nebo aloisie. Pak máme druhy, které zvládnou menší mrazík, ale pak vyžadují schovat před zimou, protože do jara by to na záhonech nevydržely, sem patří vavřín, myrta a některé druhy rozmarýnu. Dopřejte jim světlo a teplotu kolem 10 °C. Domů můžete přenést a využívat i druhy, které by sice zimu venku přežily, museli byste ale izolovat nádoby proti promrznutí, zde stačí jen udržovat substrát neustále vlhký a bylinky používat. Sem patří třeba levandule. Jediné, co není nutné, je dodávat živiny, jelikož jsou bylinky v klidovém období, živiny nevyžadují.
Sklizeň bylinek můžete uspíšit
Abychom si chuť čerstvých bylinek užili i v zimě, můžeme bylinky tzv. narychlit, jinými slovy dopřejeme jim dostatek světla a tepla, bylinky si budou myslet, že je jaro a začnou růst. Nejlépe je, pokud je umístíte na jižní, jihozápadní či jihovýchodní stranu a je třeba jim dopřát opravdu hodně světla. Máte-li silné záclony na okně, žaluzie či vysoké okenní rámy, to vše blokuje příděl světla bylinkám. Někdy se mohou bylinky za světlem vytahovat, v tom případě je dobré, pokud bylinky občas pootočíme, aby se tolik nevytahovaly. Pro dodání dostatečného množství světla lze také využít umělé přisvětlování v podobě zářivek či LED lampiček.
Jak pěstovat bylinky na parapetu: pozor na vodu
Kromě světla a vhodné teploty, kolem 18 - 20°C, vyžadují dostatek vody. Jedná-li se o druhy, které dorůstají rychleji, tak i živiny. Velmi důležitý je substrát a drenáž, která zajistí, že kořeny bylinek nebudou stát ve vodě. K tomuto účelu se nejčastěji na dno květináče dává keramzit či nějaký kamínek, stačí i střepy hliněného květináče nebo hrubší písek. Abychom zamezili přelití, nikdy nenechávejte stát vodu v podmisce. Co se týče substrátu, nejste-li si jisti složením, vždy je dobré zakoupit substrát přímo pro bylinky, kde máte jistotu, že všechny složky jsou v tom správné poměru.
4 zásady, které se u bylinek vyplatí dodržet
1. Pro pěstování bylinek se hodí více hliněné květináče, které mají porézní stěny a propouští vodu, to je důležité především v případě, že se obáváme přemokření. To hrozí právě u plastových květináčků, kde musíme mít zajištěnou dobrou drenáž.
2. Dřevnatějící bylinky pravidelně zaštipujte, je tak totiž bude keřík košatý, hustý a dobře rostlý. Vyvarujte se ale řezu do starého dřeva.
3. Otvor na dně květináčku překryjte třeba nějakým střepem či kamínkem, aby nedocházelo k odtékání substrátu, v okolí kořenů by totiž mohly vznikat vzduchové kapsy, což by pro vývoj kořenů mohlo mít fatální následky.
4. Bylinky milují vlhčí vzduch, dopřejte jim tedy pravidelné rosení pomocí rozprašovače, je to také ochrana proti molicím a sviluškám, které preferují sušší stanoviště.
Vytrvalé bylinky vhodné pro pěstování na parapetu
Aloisie trojlistá s listy vonících po citrusu a využívaná hlavně na přípravu výborného čaje, vavřín vznešený používaný jako koření bobkový list, citronová tráva neboli citronela, bez níž se neobejde žádná orientální kuchyně, tymián obecný i citronový, meduňka, která může mít i panašované listy, máta, bez níž se neobejde žádné mojito, rozmarýn a šalvěj, která uleví při bolestech v krku.
Víceleté druhy na jaře, jakmile to počasí dovolí, jen přesadíte do bylinkového záhonu, sestřihnete, přihnojíte a opět se můžete těšit na pravidelnou sklizeň.
Jednoleté druhy na okenním parapetu
Některé druhy můžete snadno vyset, například kopr, řeřicha, roketa nebo koriandr, u kterého semena lépe klíčí, pokud je před výsevem namočíte do vlažné vody. Na parapetu můžete pěstovat i majoránku, bez které se neobejde žádná staročeská bramboračka, i bazalku. Jak majoránku tak bazalku je dobré sklízet tak, že je budete zaštipovat, jen tak se rozvětví a nebudou zasychat. Sklízet v zimě na okně můžete také saturejku, petržel, anýz a pažitku.
Některé druhy jednoletých bylinek se sice tváří jako jednoleté, ale velmi často rostou ještě déle, zvláště, dopřejete-li jim dobré podmínky k růstu.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.