Řeřicha setá klíčí velmi rychle a z toho důvodu nevyžaduje pro klíčení substrát, postačí vám papírové kapesníky
Řeřicha setá, někdy též řeřicha zahradní (Lepidium sativum) pochází z Blízkého východu a pro své pěstování nevyžaduje ani žádný speciální substrát, ale bohatě vám postačí vata nebo kuchyňské, papírové utěrky.
Na co je dobrá řeřicha v kuchyni
Řeřicha má typickou, lehce pikantní chuť, která dodá šmrnc každému pokrmu, ale úplně nejlepší je na chlebu se sýrem, lučinou či máslem. Oblíbená je také do různých salátů, polévek nebo s ní můžete posypat vařené brambory. Obsahuje řadu prospěšných látek, které vaše tělo ocení především nyní v zimě.
Řeřicha kvete bílými květy
Řeřicha setá dorůstá zhruba do výšky 30-40 cm, ale nikdy ji nenechávejte vyrůst do takové výšky. Jakmile má pár centimetrů, hned si ji „ušmikněte“ a snězte, mladé a právě vyklíčené rostlinky mají totiž vitamínů nejvíce. Jestliže ponecháte řeřichu jejímu osudu, vykvete bílými květy a díky tvorbě květů se v ní snižuje obsah cenných látek.
Na co je zdravá řeřicha: je to bylinka pro život
Jednoletá bylinka obsahuje především vitamíny C, E, B a betakaroten. Je cenným zdrojem minerálních látek jako je železo, hořčík, draslík, jód či vápník. Obsahuje také bílkoviny, kyselinu listovou, nasycené mastné kyseliny i vlákninu a pomáhá tak při problémech s trávením. Dokáže stimulovat činnost žlučníku a jater a proto se doporučuje jako doplněk k tučnějším jídlům. Tato zázračná bylinka posiluje imunitu a má protizánětlivé účinky. Řeřicha vám rozhodně zpestří jídelníček a řada lidí si ji zamiluje natolik, že ji pěstuje celý rok, i venku na záhoně, tedy nejen v zimě, kdy je vitamínů méně. Svou chutí připomíná bílou ředkev a má svěží, ostrou chuť.
Jak řeřichu pěstovat doma: zvládne to i malé dítě
Pro pěstování řeřichy vám postačí obyčejná nízká miska nebo talíř, kam dáte mokrou vatu, buničinu či navlhčené kuchyňské utěrky nebo papírové kapesníky v několika vrstvách. Její klíčení je tak rychlé, že není třeba žádného substrátu. Tento savý materiál pokropte vodou, nechte pořádně nasáknout a semínka řeřichy vysejte hustě na povrch. Důležité je, abyste vatu udržovali neustále vlhkou, použijte třeba rozprašovač, jinak semínka vyschnou a nevzejdou. Pozor si ale dejte na množství vody, semínka nesmí být v žádném případě ponořená ve vodě, jinak uhnijí. Řeřicha klíčí za pár dnů a vy si ji postupně můžete řezat či nůžkami stříhat na chleba. Můžete ji také vyset do několika stejných misek a vytvořit si na kuchyňském parapetu hezké, zelené zátiší.
Řeřichu lze pěstovat také venku
Řeřicha se sice hodí i pro venkovní pěstování, ale zde roste mnohem pomaleji. Vysévá se přímo na záhon, jakmile půda rozmrzne, což bývá během března a sklízí se stejným způsobem, jako v domácích podmínkách.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.