Jak pěstovat petúnie: Zkuste to ze semínka, budete mít nádherné záplavy květů
Petúnie (Petunia) jsou tou správnou volbou pro začínající i zkušené pěstitele. Tyto oblíbené letničky nabízejí nepřeberné množství barev a jejich kombinací, a za trochu péče vám mohou poskytnout okouzlující pohled na záplavu květů po celé léto. S jejich pěstováním můžete začít už nyní, na sklonku zimy, abyste do poloviny května, kdy bude správný čas na vysazování letniček do truhlíků, vypěstovali dostatečně silné rostliny.
Jak na výsev petúnií?
Petúnie patří mezi balkonové květiny, které můžete začít pěstovat již v únoru. Jejich výsev vyžaduje trochu trpělivosti a specifický postup, protože semínka jsou téměř neviditelná, jak jsou malá.
- Použijte jemný, dobře propustný substrát pro předpěstování květin a zeleniny.
- Semínka petúnií jsou velmi drobná, proto je opatrně vysejte pouze řídce, na povrch substrátu a lehce je přitlačte, ale nezasypávejte.
- Substrát musí zůstat stále vlhký, ale není mokrý. Pro vlhčení můžete použít rozprašovač na vodu, ale dejte pozor, ať opravdu velmi drobná semínka tlakem vody nespláchnete na jednu hromádku.
- Ideální teplota pro klíčení petúnií je kolem 24 °C.
- Klíčení semínek petúnií trvá i 10 až 14 dní.
- Výsevní misku můžete také překrýt fólií pro lepší udržení stabilního tepla a vlhkosti. Jakmile rostlinky vzejdou, fólii odstraňte.
- Když se na mladých rostlinkách objeví první až druhé pravé lístky, můžete je začít pikýrovat neboli přepichovat do malých květináčků.
Výhony mladých rostlinek pravidelně zaštipujte, abyste podpořili jejich větvení. Jen tak docílíte toho, že budete mít v polovině května připravené krásně košaté rostliny pro výsadbu do všech truhlíků na balkoně.
Kdy a jak vysazovat petúnie do truhlíků?
Rostlinkám dopřejte dostatek světla a pravidelně je zalévejte. Začátkem května je také začněte postupně otužovat. Venkovní výsadba je ideální od poloviny května, kdy už nebudou hrozit ranní mrazíky.
Rychlé tipy pro pěstování petúnií v truhlíku
- Vyberte slunné až polostinné místo, ideální je balkon orientovaný na východ či na jih.
- Zvolte pro své petúnie dobře propustný substrát.
- Důležitá je také pravidelná, každodenní zálivka.
- Hnojení provádějte nejméně každé 2 až 3 týdny, ale klidně i častěji.
- Odstraňování odkvetlých květů je důležité pro podporu dalšího kvetení.
- Chraňte petúnie před silným deštěm, který dokáže jejich jemné okvětní plátky doslova roztrhat.
Jaký je rozdíl mezi petúnií a surfinií?
Často si lidé pletou petúnie se surfiniemi, ačkoli mezi nimi existují poměrně důležité rozdíly.
- Surfinie se množí téměř výhradně vegetativně, tedy řízkováním, i když můžete sehnat i jejich semena pro vlastní výsev.
- Surfinie jsou kříženci petúnií s mnohem bujnějším růstem.
- Tvoří převislé výhony s lepší odolností vůči dešti.
- Lépe také zvládají horké a suché počasí.
Zdroj: dumazahrada.cz; ireceptar.cz