Jak pěstovat zahradní bramboříky: Potřebujete mravence!
Brambořík (Cyclamen) je velmi oblíbenou rostlinou a ten, kdo ho s oblibou pěstuje doma, může jej také pěstovat i na svých zahradách, nejlépe někde pod stromy. Brambořík perský (Cyclamen persicum) je známá pokojová rostlina, která se v naších domácnostech objevuje především v době vánočních svátků, protože bývá řazena mezi vánoční rostliny. Tento druh by vám ale v zahradě dlouho nevydržel, do venkovních podmínek se vysazují zahradní bramboříky, které jsou menší a dokážou dokonale pokrýt půdu pod keři nebo vyššími trvalkami. Některé kultivary zahradních bramboříků mají i různě panašované a tvarované listy, takže jsou dekorativní květem i olistěním. Pěstovat je můžete klidně v nějaké nádobě.
Kde se bude bramboříkům v zahradě dařit?
Zahradní bramboříky nemají příliš v lásce přímé slunce, takže prostor v mírném polostínu někde pod stromy, na okraji záhonů či v nádobách je pro ně to pravé. Daří se jim přímo u kořenů opadavých dřevin, kde není prostor moc sešlapaný a všude tam, kde se daří sněženkám.
Co s bramboříkem po odkvětu?
Ať už se jedná o brambořík perský, jako pokojovou rostlinu, nebo bramboříky zahradní, vždy mají tyto rostliny v zemi hlízu. Takže, je jasné že jakmile vám třeba pokojový brambořík odkvete, to nejhorší, co můžete udělat, je, vyhodit jej. Právě díky zásobnímu orgánu v podobě hlízy, pokud se o ni budete správně starat, vám brambořík udělá radost opakovaně a klidně mnoho let. Chcete-li mít zahradní brambořík na své zahradě, stačí si zakoupit pár hlízek, které se vysazují na podzim, a to do hloubky asi 5 cm.
Co s hlízkami bramboříku na zimu?
Před zimou je v prvním roce chraňte nějakým zimním krytem, například na ně dejte pár větví chvojí. Pak již vaši péči nevyžadují, naopak, u bramboříků, což platí i u toho pokojového, se tvrdí, že přílišná péče je zahubí. Jakmile na jaře zatáhnou listy, nezalévejte je (přílišná vlhkost škodí) a na podzim půdu nekypřete příliš hluboko, jinak uškodíte vyvíjejícím se semenáčkům.
Tohle jsou ty nejkrásnější druhy bramboříků
Pro začínající pěstitele zahradních bramboříků jsou vhodné především dva druhy, a to brambořík jarní (Cyclamen coum) a brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium). Pokud si vysadíte oba druhy, budete se krásou jejich nevšedních květů kochat poměrně dlouho, protože brambořík jarní kvete od února po celé jaro, kdežto brambořík břečťanolistý až od srpna, ale jeho listy zdobí zahradu až do jara.
Pro větší efekt vysazujte bramboříky do skupin
Krásný kvetoucí koberec je důvod, proč se bramboříky na zahradě pěstují, aby se tak ale stalo a konečný dojem takový byl, musíte vysadit hodně hlízek k sobě, cca 16 kusů na 1 m2. Důležité je si uvědomit, že zahradní bramboříky mají velmi dekorativní nejen květy, ale také listy, co zase vyniknou, pokud jsou vysazeny samostatně, abychom na ně dobře viděli. Takže si nezapomeňte pár kousků vysázet třeba do nádoby na terasu či balkon jednotlivě, abyste si tuto úžasnou rostlinu užili.
Výsadbu hlízek stále stihnete
Hlízky zahradních bramboříků se vysazují na podzim, ale pokud jste to nestihli, protože jsme vás na ně nalákali až nyní, není nic ztraceno. Zakupte si zahradní brambořík v nádobě teď na jaře a vysaďte ho pod stromy. Milují taková stanoviště, kam na jaře svítí slunce, ale v létě, jakmile koruny stromu zalistí, jsou před slunečnými paprsky schované ve stínu.
Jak s bramboříky souvisí mravenci?
Přemýšleli jste, jak se zahradními bramboříky mohou souviset mravenci? No, pokud chcete mít souvislý koberec zahradních bramboříků, měli byste právě mravence v zahradě, resp. v blízkosti bramboříků, tolerovat.Jakmile brambořík odkvete, květní stonky se začnou stáčet do spirály a na jejich konci dozrávají plody se semeny, která roznášejí mravenci, a tak vznikají husté kvetoucí koberce bramboříků. Takže v tomhle, možná jediném, případě mravence na své zahradě vítejte.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.