Podle legendy pachira do vašeho života přivábí štěstí a klid. Naučte se pěstovat tuhle zajímavou pokojovku

Co je pachira a jak se o ni starat: Kdy ji přesadit, namnožit, zalévat a ostříhat

Pachira vodní, zvaná také vodní kaštan (Pachira Aquatica) pochází z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky, z Mexika, Brazílie a Ekvádoru, kde přirozeně roste v mokřadních oblastech. Ve své domovině je to strom značných rozměrů, který vykvétá nádhernými květy a pěstuje se pro jedlé plody. V podmínkách střední Evropy se však pachira objevuje pouze jako pokojová rostlina, dorůstá výšky nanejvýš 180 cm a nikdy nekvete.

Pokojové rostliny: zklidní vám pulz, posílí imunitu i zmírní stres

www.nkz.cz

Pachira je opředena legendou

Navzdory svému původu je pachira snad nejvíce oblíbená ve východní Asii. V asijské tradici je symbolem štěstí, úspěchu a finanční stability. Její oblíbenost mezi pěstiteli pokojových rostlin však neustále roste po celém světě, a to především díky jejím malým nárokům na péči a elegantnímu vzhledu.

Tlustice přivolává peníze, štěstí a klid: už proto byste si ji měli pořídit. Stačí vám k tomu jeden jediný list

www.nkz.cz

Pachira je obestřena zajímavou legendou, která praví, že muž, jemuž se v životě nic nedařilo, se pravidelně modlil za lepší život. Jednoho dne objevil právě tuto rostlinu a napadlo ho, že ji začne pěstovat. Na prodeji pak vydělal tolik peněz, že přímo pohádkově zbohatl. Proto je pachira, především ve východoasijské kultuře, považována za ideální dárek pro štěstí. Často se přitom pěstuje se spleteným kmínkem – to proto, že se prý v každém záhybu kmene dokáže zachytit štěstí. Ať už na podobné legendy věříte, nebo ne, pachira je v každém případě krásná a užitečná pokojová rostlina, která vám možná nezpůsobí pohádkové zbohatnutí, ale určitě pomůže, podobně jako i mnohé další pokojovky, vyčistit vzduch v bytě.

Pokojové rostliny, které umí čistit vzduch | Naše krásná zahrada

www.nkz.cz

Jak pěstovat pachiru

  • Ideální umístění: pro optimální růst potřebuje pachira světlé místo bez přímého slunečního záření. Nejvhodnější jsou rozptýlené světelné podmínky, například poblíž okna orientovaného na východ nebo západ.
  • Teplota: pachira nemá žádné zvláštní nároky, teplota by se měla pohybovat mezi 15–25 °C, což odpovídá běžným pokojovým podmínkám, ale během zimy to může být jenom 10 °C.
  • Zálivka: klíčem k úspěšnému pěstování je správný postup při zalévání. Zemina by měla mezi zálivkami lehce proschnout, ale ne zcela vyschnout. Přelévání je stejně škodlivé jako nedostatečná zálivka. Doporučuje se zalévat přibližně jednou týdně a pachiře vyhovuje i pravidelné rosení listů. Jakmile je vzduch příliš suchý, začne shazovat listy.
  • Substrát:používejte propustný určený pro pokojové rostliny s příměsí písku nebo perlitu.
  • Přihnojování: během vegetativní sezóny (jaro a léto) je vhodné rostlinu přihnojovat tekutým hnojivem každé 2-3 týdny. V zimních měsících je třeba hnojení výrazně omezit.
  • Tvarování:pravidelným řezem můžete podpořit její kompaktní tvar a bohatší větvení. Odstraňujte suché a poškozené listy.
  • Rozmnožování: je možné množit pachiru pomocí řízků nebo výsevem semen. Řízky by měly být asi 10 až 15 cm dlouhé a zasazené do vlhkého substrátu. Proces zakořenění vyžaduje trpělivost a stabilní teplotu kolem 20–25 °C.
  • Letnění: pachira patří mezi pokojové rostliny, pro které letnění není vhodné.

Pokojové květiny v zimě: 6 jednoduchých rad, jak o ně pečovat, aby přežily období s nedostatkem světla

www.nkz.cz

Nejčastější problémy

Mezi běžné potíže patří žloutnutí listů (často způsobené přelitím), napadení sviluškami nebo štítenkami. Pravidelný a včasný zásah jsou klíčové pro udržení rostliny v dobré kondici.

Pachira patří mezi nejkrásnější pokojovky
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada