Zeleň listů pokojových rostlin přináší do bytu stejný pocit, jako byste byli v přírodě. Právě to je také ten hlavní důvod, proč si lidé do svých domovů pořizují nejrozmanitější pokojové rostliny. S trochu péče a výběrem vhodného druhu si doma vytvoříte soukromou zelenou oázu, která bude mít pozitivní účinky na vaši psychiku. Nemáte-li příliš velké zkušenosti s pěstováním pokojových rostlin, začněte s těmi, které jsou oblíbené právě z toho důvodu, že jsou naprosto nenáročné a krásné.
Pilea: ufo rostlina vás svými listy naprosto ohromí, ale musíte ji pravidelně otáčet
Pilea pepřincová (Pilea peperomioides), které se říká také ufo či palačinková rostlina, díky tvaru listů, pochází z horských oblastí Číny. Už díky svému původu je jasné, že zvládne i podmínky, které se jiným pokojovým rostlinám příliš nelíbí, například chladnější stanoviště. Pilea je vysoká asi 40 cm, miluje světlé až polostinné stanoviště, takže klidně ji postavte někam na parapet, ale pozor, nesnáší přímé sluneční paprsky, které jí dokáží popálit listy. Je důležité ji pravidelně otáčet, protože své listy neustále točí za sluncem. Optimální teploty jsou kolem 15 °C a substrát by měl být stále vlhký.
Pilea vytváří podzemní výběžky, které můžete snadno oddělit a získat tak novou rostlinu, kterou buď vysadíte do nového květináče, nebo můžete podarovat sousedy. Jako substrát používejte klasický, univerzální pro pokojové rostliny, do kterého lze přidat trochu písku. Aby se jí u vás dařilo, od března do září ji přihnojujte jednou za 14 dnů hnojivem pro zelené rostliny.
Juka: kráska z Mexika snáší i chladnější místnosti
Juka obrovská (Yucca elephantipes) pochází z vyšších poloh Mexika a Střední Ameriky a díky svému původu dobře snáší teploty kolem 15 °C. Vyžaduje světlé místo a opět nemusí přímé sluneční paprsky, nejlépe, pokud ji v bytě umístíte někam do zákoutí, třeba ke stěně. Se závlahou to nemusíte u juky přehánět, stačí jednou týdně od jara do podzimu, přes zimu klidně i méně. Stejně jako u pilei, juku občas přihnojte, ale nemusíte pravidelně. Juka roste na kmínku, pokud je kmínek už příliš vysoký, lze ho řezem zakrátit a tím dojde k podpoře rozvětvení rostliny.
Kořenokvětka: řeznická kytka, která přežije úplně všechno
Slyšeli jste již někdy označení „řeznická kytka“? Takto zahradníci označují rostliny, které přežijí úplně všechno, pro začátečníky jsou jako dělané, a právě do této skupiny patří kořenokvětka vyšší (Aspidistra elatior), která pochází z lesů Číny a Japonska. Poroste vám úplně všude, na slunci, ve stínu, i když ji zapomenete zalít. Nevyžaduje ani pravidelné hnojení, ale pokud si vzpomenete alespoň jednou za čas, bude ráda. Postačí, když hnojivo pro palmy přidáte do zálivkové vody. A proč se jí říká kořenokvětka? Jej květy totiž vyrůstají těsně na bázi oddenků a vypadají, jako, by rostly z kořenů, proto kořenokvětka. V domácích podmínkách ale kvete velmi zřídka a často si květů, které připomínají fialové hvězdičky, vůbec nevšimnete. Ve své domovině blizny květů lákají pozemní korýše, kterým slouží jako potrava a květy tak opylují. Vidět kvést kořenokvětku můžete například v některém z našich tropických skleníků, například ve Fata Morganě v pražské Troji, kde má pro kvetení ideální podmínky.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.