Co je to toulitka a jak ji pěstovat, aby měla hodně květů?
Klasické bytové podmínky, jako je přetopená místnost a nedostatek světla, snáší jen málokterá rostlina. To však není případ toulitky, která nás okouzluje svým zajímavým květenstvím, a to po několik let. Spíše, než jako toulitku ji možná znáte pod názvem Anthurium a bývá oblíbená i jako řezaná květina. Nejčastěji se pěstuje toulitka Andréova (Anthurium anderanum), která pochází z Kolumbie. Šlechtitelé však nelenili a vypěstovali kultivary, které se hodí do našich bytových podmínek. Pokud se vám tedy toulitka líbí a doposud jste se báli, že se o takovou krásku nebudete umět postarat, tak vás můžeme uklidnit. Právě toulitka je pro vás ta pravá pokojová rostlina.
Jak toulitka kvete?
Velkou zajímavostí je samotný květ toulitky, dle kterého získala své rodové jméno. To, co nás na první pohled u této rostliny uchvátí, nejsou však její květy, ale útvar zvaný toulec. Většinou bývá barevný – ve škále barev červené, růžové a zelenkavé. Vlastní květy jsou pak drobné a uspořádáné do palice, což je to žluté, co ční z toulce. Květ toulitky tedy tvoří toulec a palice.
Jaké má toulitka nároky na pěstování?
Jak již bylo řečeno, ačkoliv toulitka vypadá jako rostlina náročná na pěstování, není tomu tak... tedy pokud jí nepřipravíte nějaké extrémy. Tady je pár pravidel:
- Toulitka nesnáší přemokření a už vůbec ne, když její květináč stojí nějakou dobu ve vodě. Naopak, pokud ji občas zapomenete zalít, zcela určitě vám to odpustí.
- Nikdy toulitku nedávejte na přímé slunce, které by ji mohlo popálit listy, ale spíše do polostínu.
- Neuškodí ani jednou za 14 dnů použít hnojivo.
- Často se pěstuje také jako hydroponická kultura neboli v živném roztoku bez přítomnosti substrátu.
Kdy toulitku přesadit?
Toulitka dokáže v květináči natolik zmohutnět, až jí lezou kořeny z květináče. To je také ten správný impuls k tomu ji přesadit do větší nádoby. Použijeme lehký substrát pro pokojové rostliny z rašeliny, kde je přídavek perlitu. Starý substrát z kořenů odstraníme a rostlinu vysadíme o něco hlouběji, než doposud rostla. Po přesazení dobře zaléváme nebo rosíme, to totiž toulitka miluje.
Co když se objeví malé kuličky na palici?
Někdy se stane, že se po odkvětu na palici začne vytvářet bobule, což je kulovitý semeník obsahující semínka. Chcete-li získat nové rostliny, je to možné právě z nich. Jakmile začne usychat i květní stopka, semena z bobulí opatrně vyjmeme a dáme na mokrou vatu. Tu umístíme nejlépe do malého průhledného boxu na zmrazování pokrmů, přičemž vatu udržujeme neustále vlhkou a víčko boxu jen trochu pootevřeme. Nejlepší místo pro klíčení je na okně. Během měsíce nalezneme na vatě malé zelené rostlinky, které můžeme přesadit do rašelinového substrátu.
I tento druh je krásný
Velmi často se jako pokojová rostlina v květináči pěstuje druhý druh toulitky a to toulitka nebo anthurium Scherzerova (Anthurium scherzenianum). Pochází z Kostariky a pěstuje se výhradně jako hrnková rostlina, přičemž kvete na počátku jara. Toulec je červený a palice různě pokroucená. Má stejné nároky na pěstování jako předchozí druh, a proto je sázka na jistotu i pro začátečníky. Pokud tedy přemýšlíte, jakou rostlinu do bytu pořídit, měla by být jasným favoritem.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.