Zdravý, krásně zelený trávník je snem každého pěstitele, stojí za tím ale mnoho péče a námahy
1. Dodržte vhodný termín pro výsev trávníku: září je ideální
První věcí, kterou můžete ovlivnit kvalitu trávníku je správná doba jeho založení, což se týká nejen výsevu, ale i pokládky travního koberce. Správná doba pro založení trávníku je dvakrát do roka, na jaře, zhruba v dubnu, kdy nejsou ještě žádná vedra a je vlhko, a potom na podzim, během září, kdy opět panují optimální klimatické podmínky. Před samotným výsevem či pokládkou musíte pečlivě připravit pozemek, takže odplevelit a vybrat všechny větší kameny. V případě těžkých půd je nutné provzdušnění pískem, naopak do příliš lehkých se přidává humus, někdo přidává i trávníkové hnojivo, ale není nutné. S odstraněním plevele si dejte záležet, vaše úsilí se totiž velmi brzy ukáže.
2. Vysetí trávníku je odborná činnost: pokud si netroufáte, klidně přivolejte pomoc
Na dobře připravený a urovnaný pozemek obohacený o lepší, tříděnou zeminu, vyséváme osivo, které pak zapravíme hráběmi do půdy a aby jej neodnesl vítr, uválíme. Uválcováním také usnadníme vzlínání vody. Po uválení je nutná dostatečná závlaha a nově založený trávník je nutno udržovat neustále vlhký, dokud nevyklíčí. První seč pak provádíme ve chvíli, kdy má nový trávník výšku deset centimetrů. Pokud si na založení trávníku netroufáte, není ostuda pozvat na pomoc odborníka, pro kterého je to běžná činnost.
3. Plevel roste už za dva dny: vaše psychika teď dostane zabrat
Nyní, po založení nastává období, kdy musíme vydržet a o trávník pečovat. Díky tomu, že trávník pravidelně zavlažujeme, jako první se o slovo přihlásí plevel, kterému stačí pouhé dva dny k tomu, aby vyklíčil. Pokud nebudete situaci řešit a necháte plevel, aby převzal vládu, nedivte se, že máte zaplevelený trávník. V této chvíli se také ukáže, jak jste byli pečliví při odplevelování pozemku před samotným výsevem. Je-li plevel nízký a sem tam, nepanikařte. Pokud ale vyroste, začne kvést a chystá se do světa vypustit semínka, nesmíte mu to dovolit. Veškerý plevel, který odkvetl či kvete, z pozemku odstraňte. Pokud ho necháte, namnoží se a trávu připraví o živiny, vodu a světlo.
4. Kdy nejlépe používat postřik na plevel? S aplikací herbicidu vyčkejte
Pokud se přeci jen v nově založeném trávníku objeví plevel, není nutno hned sáhnout po selektivním herbicidu. Je-li trávník zdravý, měl by si s plevelem poradit sám. Počkejte až do třetí seče a pokud se plevel stále rozrůstá, aplikujte některý ze selektivních herbicidů, které zlikvidují plevel, ale trávníku neublíží. Někdy však postačí, odstranit plevel ručně.
5. Kde se plevel vzal: nemusí to být vůbec vaše chyba
Ačkoliv pečlivě vyplejete pozemek, poctivě odstraňujete plevel v rostoucím trávníku, tak stejně se pleveli v trávníku nevyhnete. Nemusí to být vaše vina, někdy se stává, že semena plevele jsou součástí výsevní směsi, ačkoliv se výrobci osiv snaží, aby tomu tak nebylo. Z toho důvodu nakupujte travní osivo jen u osvědčených firem, u kterých je toto riziko minimální.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.