Jemná kráska exotického vzhledu: kaliandru můžete pěstovat doma i vy, stačí vědět, jak na to

Pudrovací štěteček nadchne každého z vás

Kaliandra (Calliandra sp.) dorůstá maximálně do výšky 5 metrů, což se ale v našich podmínkách tak často nestává a je nižší. To jí ale nic neubírá na zajímavosti, protože tím nejcennějším, co kaliandra má, jsou především její květy, které připomínají hebounký štěteček, a díky tomu získala také obecné pojmenování „červený pudrovací štěteček“. Zajímavé je také její poupě, které připomíná nezralou ostružinu. V našich zeměpisných šířkách se kaliandra musí pěstovat jako nádobová rostlina, kterou před zimou přenesete do místnosti, kde nemrzne. Tyto případné peripetie s jejím zazimováním se ale v případě kaliandry vážně vyplatí, je totiž dokonalá. Kaliandra se nejčastěji využívá jako solitéra, a je-li to možné, umístěte ji co nejblíže k sezení či terase, protože se na ni budete chtít neustále dívat.

Kaliandra svojí jemností uchvátí každého

Exotická kráska kaliandra uchvátí každého milovníka rostlin

Rod kaliandra zahrnuje okolo 200 druhů, ale mezi nejznámější patří určitě druh kaliandra červenohlavá (Calliandra haematocephala). Díky svým listům se řadí do čeledi citlivkovité, podobně jako mimoza a v některé literatuře je řazena v čeledi bobovité. Největší ozdobou jsou tzv. strboulovitá květenství o šířce až 10 cm. Kalich a koruna nejsou příliš výrazné, ale to, čeho si u kaliandry všimnete jako první, jsou výrazné, nitkovité tyčinky, které tvoří takový štětec. Délka tyčinek je až 6 cm a jsou zbarvené do jasně červené barvy. Jiné druhy kaliandry mohou mít tyčinky bílé či růžové. Jakmile květ odkvete, objevují se plod, což je lusk s hnědočernými, tvrdými semeny. Právě pomocí semen lze tuto rostlinu namnožit, ale je nutno počítat s tím, že je třeba velká trpělivost, protože ne vždy se klíčení podaří. Další možností, jak si ji namnožit je pomocí řízků, ale ani tento způsob není nikdy stoprocentní.

Rákosovka: patří mezi nejkrásnější trávy a málokdo ji zná. Hodí se do zahrady, do nádob, na terasu či balkon

www.nkz.cz

Jaké má kaliandra nároky: do zimoviště ji přeneste včas

Kaliandra, vzhledem ke svému původu, vyžaduje dostatek slunce. Zálivka je nutná pravidelná, především, panují-li vysoké teploty, jakmile má kaliandra nedostatek vody, svěsí listy. Vhodné je také pravidelné přihnojování běžnými hnojivy pro okrasné nebo nádobové rostliny. Kaliandra nezvládá naše zimy a je proto dobré ji pěstovat v nádobě, kterou nejpozději na konci září přenášíme do zimoviště. Během vegetačního klidu vyžaduje stále dostatek světla a její zálivku můžeme omezit. Ideální teplota pro přezimování je okolo 15°C. Ven ji pak můžete vynést jakmile pominou jarní mrazíky. Někdy se může stát, že kaliandře opadnou listy, v tom případě již hůře zalisťuje a bude třeba dostatečná péče, aby se znovu dostala do kondice.

 

 

10 nejkrásnějších poslů jara: všechny tyto rostliny můžete pěstovat na svých zahradách, na balkoně či terase

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada