Keře na podzim stříhejte ve správnou dobu. A to jen ty, kterým tím neuškodíte

Někdy je dobré pozvat odborníky

Mnohým zahradníkům přijde řez keřů jako velká věda, ale pokud dodržíte techniku a termín řezu, zbytek případných chyb vám keř promine. To, jakou zvolíte metodu řezu, ovlivňuje druh dřeviny – bujně rostoucí keř musíte řezat každý rok, naopak pomaleji rostoucí druhy buď vůbec, nebo jen v rámci nejnutnějších zásahů.

Keře se, na rozdíl od stromů, z chybného řezu vzpamatují snáze. Mnohé druhy zvládnou také úplné zmlazení, kdy je seříznete až u země a ony znovu obrostou. Pokud si ale nejste jisti, co a jak řezat, pozvěte si raději odbornou zahradnickou firmu nebo si u ní zaplaťte třeba jen odbornou konzultaci.

Kdy stříhat keře na podzim?

Pro razantní prořezy keřů se většinou využívá brzké jaro či předjaří, zkrátka: jakmile přestane mrznout. Toto období je dobré také z toho důvodu, že razantní řez je pro keř velkým zásahem a svým způsobem ho i oslabuje, takže pokud ho provedete ještě před zimou, která bude mrazivá, může se stát, že rostlina na jaře nezregeneruje a postupně odumře. Pokud je tedy třeba, mimo jarní období je vhodné i léto, kdy se převážně zaměřujeme na redukci bujně rostoucích keřů. Ty koneckonců můžeme proříznout také na podzim, ale před zimou se nepouštějte do větších zásahů. Je-li to možné, pro razantnější řezy upřednostněte jaro.

Jak správně řezat keře

To, že je nutné mít čisté pracovní nástroje, tzn. zahradní nůžky, pilu příp. roubovací nůž, je samozřejmost. Roubovací nůž se používá k tomu, aby se začistila řezná plocha, která musí být hladká. Určité nerovnosti v řezu, kdy jsou rány roztřepené, vznikají v případě, že nemáte nůžky či pilu dostatečně nabroušené.

Pokud se rozhodnete pro radikálnější řez, například zmlazení, keř se seřízne asi 10 cm nad zemí, což některým druhům velmi prospěje.

Jak omladit keře?

Mezi stávajícími okrasnými keři existují druhy, které pro to, aby dobře rostly, kvetly a plodily, vyžadují každoroční odstranění výhonů neboli zmlazení. Provádí se u druhů, co mají dobrou regenerační schopnost a úplné odstranění starého dřeva vyžadují. Mezi nejčastější patří především tavolníky, konkrétně tavolník japonský (Spiraea japonica), dřevité třezalky (Hypericum ´Hidcote´) nebo třeba perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia).

Každoroční řez ovlivňuje zbarvení kůry a kvetení

Máte-li na zahradě keře, které vynikají především barevnou kůrou, díky řezu můžete odstín zvýraznit. Týká se to například svíd, konkrétně svídy bílé (Cornus alba), svídy výběžkaté (Cornus stolonifera) a svídy krvavé (Cornus sanquinea). Pokud totiž keře s barevnou kůrou nebudete řezat každý rok, budou jejich výhony stárnout a barva kůry blednout. Zkraťte tedy všechny výhony, keř prosvětlete a ponechejte pouze kosterní větve. Svídy bez problémů zvládnou i zmlazení. U jiných druhů naopak zmlazení pozitivně ovlivňuje bohatost květů například u oblíbeného motýlího keře (komule Davidova, Buddleia davidii) nebo ořechoplodce clandonského (Caryopteris x clandonensis).

Tyto druhy řežte pouze výjimečně

Ne všechny druhy keřů vyžadují každoroční řez. U následujících druhů se omezte pouze na nejnutnější zásahy, tzn., je-li výhon zlomený, napadený nějakou chorobou či škůdcem nebo vám překáží v běžném provozu na zahradě. Mezi keře, které není třeba řezat patří hlavně vilíny (Hamamelis sp), asijské javory (Acer palmatum, Acer japonicum), pěnišníky (Rhododendron), azalky (Azalea) nebo pierisy (Pieris japonica). Žádný razantní řez nevyžaduje ani muchovník (Amelanchier), zde postačí, pokud občas prořežete zahuštěnou korunu.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.