Na krásný a hustý živý plot si jednoduše budete muset počkat, protože rostliny potřebují k zakořenění a následnému růstu určitý čas. Ale pokud zvolíte správně, pak tento čas dokážete podstatně zkrátit. Stromy a keře, kterým se přisuzuje přídomek „rychle rostoucí“, mívají obvykle přírůstek 30-60 cm za rok. Je však mezi nimi keř, který se vyznačuje rychlostí růstu téměř trojnásobnou. Jedná se o sibiřský jilm. Pokud toužíte po živém plotě, který bude i plný krásných květů, pak zvolte raději tavolník nebo kalinu.
Jilm sibiřský neboli turkestánský brest (Ulmus pumila)
Co do rychlosti růstu se jilmu sibiřskému opravdu jiná dřevina nevyrovná. Již v následujícím roce po podzimní výsadbě může živý plot dosahovat výšky až 120 cm a po dvou letech to bude i 250 cm, za předpokladu pravidelného zastřihování. A právě v tom pravidelném zastřihování je jedna z nevýhod tohoto keře. Oproti klasickým dřevinám pro živé ploty, jako jsou habry, ptačí zob anebo túje, se musí jilm sibiřský mnohem častěji zastřihovat. Jakmile dosáhne živý plot požadovaného vzrůstu, je potřeba jej přestat hnojit. I tak však bude vyžadovat střih až 5x za sezónu.
Další vlastností jilmu sibiřského, se kterou musíte při založená plotu počítat, je fakt, že si pro sebe stahuje všechny živiny z půdy a v jeho blízkosti se tak jiným rostlinám dařit nebude. Hodí se proto jen pro rozlehlé pozemky, kde svému živému plotu budete moct dopřát odstup nejméně 1,5-2 m od záhonů. Pokud jiné keře, květiny nebo i zeleninu vysadíte blíže plotu, dařit se jim nebude.
Na druhou stranu plot z jilmu sibiřského vytvoří tu nejlepší protihlukovou a protiprachovou clonu, jedná se o účinný větrolam, je vysoce odolný proti znečištěnému ovzduší a netrpí ani žádnými chorobami. Jedná se o poměrně levný keř, který není jedovatý a je vhodný i pro alergiky. Je však pravda, že pokud od svého živého plotu očekáváte i půvabné květy, budete muset zvolit jinou dřevinu. Jilm sibiřský sice brzy na jaře vykvétá, ale květy jsou jen drobné a nevýrazné.
Rychle rostoucí kvetoucí keře
Poměrně rychle roste například tavolník (Spiraea), kalina bodnanská (Viburnum x bodnantense), komule Davidova (Buddleja davidii) nebo svída krvavá (Cornus sanguinea). Mimořádně rychle pak dorůstá i černý bez (Sambuctus nigra), u kterého se nemusíte spokojit jen s notoricky známými krémovými květy. Na trhu jsou i kultivary s růžovým květenstvím.
Růst podpoří hnojivo s dusíkem, ale až na jaře
Rychlý růst rostlin vždy podpoří kvalitní hnojivo, především to s vyšším obsahem dusíku, s tím však je potřeba vyčkat až na jaro. Rostliny by se ještě i nyní ochotně pustily do růstu, ale mladé, nevyzrálé výhony mají vždy větší sklony k vymrzání. Při podzimní výsadbě využijte raději hnojivo s vyšším obsahem draslíku a fosforu.
Zdroj: https://www.nelenprozelen.cz/a/zivy-plot-z-jilmu-sibirskeho-vyhody-a-nevyhody; https://www.zivyplot.cz/kouzelny-zivy-plot