Túje jsou věčným tématem sporů jejich příznivců i odmítačů. Zatímco někteří túje absolutně zavrhují a berou jejich přítomnost v zahradách téměř jako poklesek a vrchol nevkusu, další na ně nedají dopustit. Přestože jejich odpůrci nazývají ploty z tújí „zeleným betonem“, jejich zastánci na nich oceňují, že jsou stálozelené a rychle rostou. Proto si je většinou vysazují všude tam, kde si přejí rychle vytvořit soukromí nebo tam, kde túje elegantně zakryjí nevzhledná místa.
Jak sázet túje, aby nehnědly
Pěstování tújí není nijak náročné. Abychom využili dostatek půdní vláhy, sázíme keře na jaře do předem vykopaných jamek hlubokých přibližně o 10 cm víc, než je výška kořenového balu. Protože rostliny rychle rostou a sílí, stačí, aby jamky byly od sebe vzdáleny 90 cm. Podle kvality půdy, můžeme na dno jamek nasypat pomalu rozpustné hnojivo, které bude několik let zásobárnou důležitých prvků. Tím předejdeme možnému hnědnutí. Kořenový bal túje vyklepneme z plastového květináče, vložíme do jamky a zasypeme zahradním substrátem. Ten je třeba kolem kořenů dobře upěchovat, a hlavně vydatně zalít. Rostlina, pokud jste ji koupili zdravou, bude dobře prosperovat bez hnědnutí a viditelného poškození.
Proč túje hnědnou
Nenáročné túje často netrpí nemocemi. U některých keřů však můžeme s postupem času pozorovat, že hnědnou. Není třeba hned ztrácet hlavu. Hnědnutí tújí je běžný problém, který může být způsoben několika faktory. Zde jsou hlavní příčiny a tipy, jak s hnědnutím tújí bojovat.
Nejčastější příčiny a jejich řešení
1. Přirozené stárnutí jehlic
Starší vnitřní jehlice mohou přirozeně odumírat a hnědnout. Tento proces je normální a neměl by vás znepokojovat. V takovém případě stačí odumřelé části jednoduše odstřihnout.
2. Nedostatek vody
Nejčastější důvodem hnědnutí tújí je málo vláhy. To bývá způsobeno nejen obecným nedostatkem dešťových srážek, ale nevhodným stanovištěm. Nekvalitní, písčité, kamenité podloží, ve kterém keře vyrůstají je vždy problém. Túje potřebují pravidelnou zálivku, zejména v suchých letních obdobích a brzy zjara. Nezapomínejte ani na vydatné zálití před zimou. Zajistěte, aby měly dostatečně vlhkou půdu, ale vyhněte se přemokření.
3. Nedostatek živin
Obvyklou a snadno řešitelnou příčinou hnědnutí tújí je nedostatek živin, které pro svůj rychlý růst poměrně snadno vyčerpají. Pravidelně přihnojujte túje hnojivy bohatými na dusík, fosfor, draslík a hořčík. Vyplatí se použít předem namíchaná hnojiva určená speciálně pro jehličnany.
4. Houbové napadení
Pokud se na větvičkách (většinou na začátku podzimu) objeví malé plodničky nebo výtrusnice, vaše túje napadla houba Kabatina thujae nebo Didymascella thujina. V tom případě větvičky vystříhejte a použijte chemický postřik proti houbovým chorobám.
5. Motýlek, který škodí thújím
Motýlek molovka thújová je také možnou příčinou reznutí větviček. Jejich larvy se zavrtávají do dřevnatých částí, ty pak odumírají a hnědnou. I zde pomůže chemický postřik na hubení hmyzu.
6. Nedostatek hořčíku
Nejčastější příčinou hnědnutí tújí je nedostatek hořčíku. Ale i v tomto případě je pomoc snadná, musíte však zasáhnou co nejdříve. Použijte hořkou sůl!
Hořká sůl a jak ji správně použít
Síran hořečnatý (MgSO₄), v obchodech jej pořídíte pod názvem hořká sůl, obsahuje hořčík nezbytný pro tvorbu chlorofylu. Jeho nedostatek způsobuje hnědnutí jehličí.
Dávkování: Obvyklá dávka je přibližně 30–50 gramů hořké soli na 1 m2 půdy kolem túje. Tato dávka je ovšem orientační a může se lišit podle velikosti rostliny a stavu půdy.
Aplikace: Je důležité, aby se sůl dostala co nejrychleji ke kořenům. Proto ji rozsypejte bezprostředně kolem kořenového balu rostliny. Poté půdu lehce nakypřete a důkladně zalijte.
Jak často hořkou sůl používat?
Aplikaci opakujte podle potřeby, obvykle 1–2krát ročně. Nejvhodnější doba je na jaře a na začátku léta, kdy rostliny nejvíce rostou a potřebují hodně živin. Použít ji můžete i na konci léta, když začnou túje hnědnout . S dávkováním to ovšem nepřehánějte a dodržujte návod. Příliš mnoho hořké soli může půdu zasolit a rostliny naopak poškodit ještě více!
Náš osvědčený tip:
Osvědčilo se nám připravit z hořké soli roztok (dle návodu na obalu), kterým túje stříkáme. Část hořčíku rostliny velmi rychle přijmou skrze pletivo jehličí, část prokape ke kořenovému balu. Postřik hořké soli můžete provádět i na jiné rostliny např. vinnou révu, stromy, zeleninu, dokonce i na trávník, aby měl sytější zelenou barvu. Vždy však dodržujte důležitá pravidla: postřik nanášejte pouze, když nepálí slunce a řiďte se návodem uvedeným na obalu!
Hnědnutí tújí, pokud skutečně není způsobeno chronickým nedostatkem zálivky, je většinou snadno řešitelným problémem. Túje bývají brzy zdravé a ve vaší zahradě splní účel, pro který jste si je pořídili - zajistí vám soukromí.