Ladoňka není ladonička: Jaký je mezi těmito jarními cibulovinami rozdíl, jak se pěstují a kdy kvetou?
Obě jarní cibuloviny, ladoňka i ladonička, jsou si na první pohled velmi podobné. Obě vykvétají velmi brzy na jaře, vlastně ještě na konci zimy, nejčastěji světle modrými květy. Rozeznat je od sebe spolehlivě dokáže jen málokdo, a přesto rozdíly existují:
- Ladonička mívá květy více ve tvaru rozevřené hvězdičky a ladoňka má zase spíše květy ve tvaru skloněného zvonečku.
- Květy ladoničky mívají bílé očko uprostřed květu, květy ladoňky bývají jednobarevné.
- Ladonička bývá o trochu nižší než ladoňka.
- Ladoňka preferuje více slunečné místo a ladonička se spokojí i se stínem.
1. Ladoňka (Scilla)
- Vysazuje se na podzim, do hloubky 10 cm.
- Vytrvalá jarní cibulovina z čeledi hyacintovité, která pochází z Balkánu, Kavkazu a z Malé Asie.
- Ladoňka má delší, úzké listy, které vyrůstají po několika z malé cibule, uspořádané v přízemní růžici. Květy vykvétají v hroznech nebo chocholících a bývají složené ze 6 okvětních lístků. Květy ladoněk nejčastěji mívají světle modrou barvu, ale mohou být i bílé nebo růžové.
2. Ladonička (Chionodoxa forbesii)
- Vysazuje se na podzim, do hloubky 8 cm.
- Vytrvalá jarní cibulovina z čeledi chřestovité pochází z Turecka.
- Ladonička vytváří nejčastěji dva úzké listy, které vyrůstají z malé cibulky a vzpřímený květní stvol s několika hvězdičkovitými květy s bílým středem. Květy ladoniček bývají obvykle bleděmodré, ale i růžové či světle fialové.
Ladoňku i ladoničku můžete pěstovat v trávníku
Obě drobné cibuloviny lze pěstovat na okraji záhonů nebo na skalce, ale nejlépe jim to bude slušet ve větší skupině v trávníku. Nezapomínejte, že každá z nich má trochu odlišné nároky na světlo. Cibulky vysazujte na konci léta nebo na podzim, nejlépe od září do listopadu. Cibulky ladoněk doprostřed trávníku, ladoničky raději pod keře, ale obě cibuloviny můžete pěstovat i pod vzrostlými listnatými stromy, jejichž holé větve na jaře propouštějí hodně světla.