Libavku můžete pěstovat v zahradních vřesovištních záhonech nebo v nádobách na terasách a balkonech. Určitě ji pak využijete jako součást krátkodobých podzimních a zimních aranžmá. Její bílé, růžové nebo červené bobule vydrží krásné dlouho do zimy a poskytují potěšení v době, kdy je většina rostlin už dávno v zimním spánku. Nejčastěji můžete v zahradnictvích narazit na dva oblíbené druhy, libavku hrotitou a libavku poléhavou. Jedná se o nízké keříky z čeledi vřesovcovitých, které se v minulosti často označovaly latinským názvem Pernettya, pod kterým je ještě stále v zahradnictvích můžete objevit.
Nejkrásnější libavky pro podzimní truhlíky
Libavka hrotitá (Gaultheria mucronata) je původem z Chile a Argentiny. Dorůstá výšky 30–100 cm a vyznačuje se tmavě zelenými, lesklými a špičatými listy a poměrně nevýraznými zvonkovitými květy. Její hlavní předností jsou výrazné bobule, které se objevují na podzim. Tyto plody mohou mít různé barvy od bílé přes růžovou až po tmavě červenou, což z ní činí skutečný podzimní klenot.
Libavka poléhavá (Gaultheria procumbens) pochází ze Severní Ameriky. Je to nízká, plazivá rostlina dorůstající do výšky pouze 10 až 15 cm. Má oválné, kožovité listy, které v zimě často získávají načervenalý nádech. Její červené bobule jsou nejen krásné, ale také jedlé a mají charakteristickou mentolovou příchuť.
Jak pěstovat libavku?
Pěstování libavky není náročné, ale vyžaduje specifické podmínky. Pokud tuto rostlinu hodláte pěstovat nejen jako podzimní doplňky květinových truhlíků, ale celoročně, musíte jí dopřát vše, co vyžadují i ostatní vřesovištní rostliny.
- Nároky na půdu: oba zmíněné druhy preferují kyselou půdu s pH mezi 4,5–6,0. Pro pěstování v nádobách použijte speciální substrát pro vřesovištní rostliny nebo směs rašeliny a perlitu.
- Nároky na světlo: libavky milují polostín až stín. Přímé sluneční záření může poškodit listy, zvláště v horkých letních měsících. Ideální je umístění na východní nebo severní straně domu, kam na rostliny dosvítí paprsky ranního slunce, ale budou chráněné před ostrým poledním a odpoledním sluncem.
- Zálivka: libavky vyžadují pravidelnou zálivku. Půda by měla být stále mírně vlhká, ale nikdy přemokřená. V létě zalévejte častěji, v zimě zálivku omezte, ale substrát nikdy nesmí zcela nevyschnout. Pro zálivku je nejlepší používat dešťovou nebo odstátou vodu, protože libavky jsou citlivé na vápník obsažený v tvrdé vodě.
- Hnojení: není nutné provádět často. Postačí aplikace hnojiva pro kyselomilné rostliny jednou za měsíc během vegetačního období (jaro až podzim).
- Choroby a škůdci: libavky jsou poměrně odolné vůči chorobám a škůdcům. Občas je mohou napadnout mšice nebo svilušky, které lze odstranit vhodným postřikem.
- Prořezávání: pro bohatou násadu plodů je důležité pravidelné prořezávání libavek. Na jaře starší nebo poškozené větvičky odstraňte a mírně zastřihněte celé rostliny pro podporu kompaktního růstu.
Libavky můžete kombinovat s dalšími rostlinami
Ať už si vyberete vzpřímenou Gaultheria mucronata nebo plazivou Gaultheria procumbens, při dlouhodobém pěstování je můžete kombinovat s rostlinami, které mají podobné nároky na pěstování.
- Vřes (Calluna vulgaris) – nízký keřík s drobnými květy.
- Vřesovec (Erica) – celoročně zelený keřík s drobnými zvonkovitými květy.
- Borůvka chocholičnatá (Vaccinium corymbosum) – známá spíše pod označením kanadská borůvka, vybírejte kompaktní odrůdy pro nádoby.
- Brusinka (Vaccinium vitis-idaea) – nízká plazivá rostlina s jedlými plody.
- Pieris (Pieris japonica) – stálezelený keřík s převislými květy.
Pro krátkodobé podzimní truhlíky můžete vedle libavek vysadit i mnohé další rostliny, které s nimi vytvoří působivou barevnou dekoraci. Krásně se budou vyjímat drobnokvěté chryzantémy a jako zelený doplněk můžete využít například plazivý břečťan.
Zdroj:ireceptar.cz, ceskestavby.cz