Muškáty pěstovaly už naše babičky
Muškáty čili pelargonie (Pelargonium) jsou asi nejoblíbenější balkonové rostliny. Jejich bohatá nabídka barevných kultivarů přesvědčí i odpůrce okrasných rostlin. Muškáty navíc nejsou náročnými rostlinami, a pokud dodržíte několik následujících rad, odmění se vám nádhernými květy. Možná se může zdát, že pelargonie patří do "repertoáru" našich babiček, ale opak je pravdou, protože muškáty prostě nestárnou a nepřestávají okouzlovat svou krásou.
1. Vhodná doba na výsadbu
Muškáty si můžete snadno vypěstovat ze semen, a pro tuto variantu volte období ledna až února. Pokud dáváte přednost sazenicím, nejvhodnější doba je duben až květen. Ideální je takové období, kdy již pominulo riziko mrazů a noční teploty stoupají nad 10 °C. Pro výsadbu sazenic muškátů se hodí truhlíky i jednotlivé pěstební nádoby.
2. Muškáty milují slunce
Plně osluněné místo je pro muškáty to pravé. V pohodě zvládnou i polostín, v něm ale nebudou kvést naplno jako na přímém slunečním světle. Pokud budete muškáty pěstovat na balkóně nebo přímo na zahradě, zajistěte jim ochranu před přílišným množstvím dešťových srážek. Muškátům totiž vůbec nevadí sušší substrát.
3. Přiměřená zálivka
Jak jsme již zmínili, muškáty nevyžadují mokrý nebo vlhký substrát, naopak jim bude vyhovovat, když substrát mezi zálivkami vyschne. Pravidelná a přiměřená zálivka je však zárukou bohatého kvetení. Vyplatí se muškáty zalévat ráno nebo večer dešťovou vodou.
4. Hnojení je základ
Muškáty potřebují dobře vyživený substrát stejně jako ostatní okrasné rostliny. A zrovna muškáty potřebují hodně živin, pokud chcete mít na rostlinách nové a bohaté květy. Proto volte hnojiva bohatá na draslík (K) a fosfor (P), s mírně nižším obsahem dusíku (N), abyste podpořily bohaté kvetení místo růstu listové hmoty.
5. Pravidelně odstraňujte vadnoucí květy
Nic nepodpoří násadu nových květů u muškátů, jako odstraňování květů již uvadlých. Některé odrůdy jsou schopny uvadlé a uschlé květy "odstranit" samy, ale nic nezkazíte tím, když uvadlé květy jednoduše vylomíte.
6. Pozorujte vzhled listů
Muškáty patří mezi velmi odolné letní květiny a jsou překvapivě odolné i vůči většině škůdců. Jejich silný a výrazný odér odrazuje jak mšice, tak svilušky, slimáky a další "pohromu" pro okrasnou zahradu. Někdy se ale přeci jen objeví změny zejména na listech:
- Korkové skvrny na listech: Jsou to neškodné následky přemokření - stačí méně zalévat.
- Žluté listy: Chraňte rostliny před chladem a v případě potřeby jim dodejte více světla a živin.
- Rezavé listy: Postižené listy okamžitě odstraňte a zvyšte cirkulaci vzduchu.
Pokud se na muškátech objeví svilušky, stačí nechat substrát několik dní vyschnout. Svilušky se odstěhují nebo prostě uhynou.
7. Muškáty a přezimování
Muškáty není nutné na zimu likvidovat, protože ve vhodných podmínkách dokážou zimu bez obtíží přežít. Hlavním úkolem je nenechat je trpět nedostatkem vláhy v půdě. Na zimu postačí muškáty odstěhovat z vnějšího prostředí např. do garáže, zimní zahrady nebo podobného prostoru, kde nehrozí mráz. Zálivku postačí omezit na nezbytné minimum, muškáty před zazimováním sestříhněte a uložte.
Muškáty se vám při minimu péče odvděčí maximálním kvetením a pevnými, silnými rostlinami. Pusťte se do jejich pěstování a uvidíte, že zdaleka neskončíte u jednoho druhu a budete objevovat stále nové a nové kultivary.