1. Trávník provzdušněte
Pokud jste majiteli rozlehlé zahrady s větší travnatou plochou, pak byste možná měli uvažovat o pořízení tzv. vertikutátoru. Jedná se o stroj, jehož ostré nože prořezávají trávník a zbavují jej mechů i odumřelé trávy. Vertikutátor trávník jednoduše provzdušní a do půdy se tak dostane více vzduchu, živin i vláhy. Pokud je váš trávník jen malý, postačí vám i obyčejné kovové hrábě, s jejichž pomocí trávník prosekáte, ale povede se vám to jen v omezené míře, do menší hloubky, než do jaké trávník prořeže vertikutátor.
2. Na holé plochy v trávníku vysejte travní semeno
Holá místa v trávníku nejčastěji vznikají na exponovaných místech, tam kde si často hrají děti, kolem plotu, kde běhají psi, pod lavičkou, židlemi a stolem, ale také pod šňůrami na prádlo. Možná je na čase, popřemýšlet o zpevnění těchto míst dlažbou, plochými kameny nebo například dřevěnými či betonovými nášlapy, protože jinak se bude situace každý rok opakovat.
Pak jsou tu však místa v trávníku, která vyschla vinou vysokých letních teplot a sucha. Nepěkně suché a zažloutlé fleky dokážou vytvořit i loužičky našich psích mazlíčků. Na taková místa je potřeba dosít nový trávník. Vyčkejte na trochu zamračené počasí bez slunce, nejlépe po vydatném dešti nebo holé místo na trávníku pořádně prolijte vodou z hadice. Pak rozhoďte travní osivo a kovovými hráběmi jej zasekejte do půdy. Nezapomeňte nově vysetou plochu ochránit před pobíháním dětí i psů, jinak se nového trávníku nedočkáte. Nový výsev pravidelně zalévejte.
3. Nezapomeňte ani na pohnojení trávníku
Na podzim už je potřeba použít hnojivo s nižším obsahem dusíku. Dusík je důležitý na jaře a v průběhu léta, ale nyní je čas pro pořádnou porci draslíku. Pokud použijete běžné dusíkaté hnojivo, pak stébla trávníku stále bujně porostou a hrozí tak vymrznutí v zimním období. Naopak draslík umožní trávě, ale i ostatním rostlinám, vyzrát a lépe čelit povětrnostním vlivům. Draslík podporuje vyzrávání rostlinných pletiv a přispívá ke snížení obsahu vody v rostlinách, tedy i v travinách. Také chrání trávník před napadáním houbovými chorobami. Důležitý je pro trávník i hořčík, díky kterému nedochází ke žloutnutí trávníku.
4. Postříkejte trávník proti houbovým chorobám
Na podzim také proveďte preventivní postřik trávníku proti houbovým chorobám. Postřik se provádí po důkladném vyčištění trávníku od suchých zbytků posekané trávy a používají se přípravky s účinnými látkami azoxystrobin nebo iprodione. Postřik by se měl provádět 2x, v odstupu asi 14 dní, v době, kdy teploty ještě budou vystupovat nad 10 °C.
Zdroj: living.iprima.cz; svet-travniku.cz