Rostou vám na zahradě houby? Můžou signalizovat, že s vaší zahradou není něco v pořádku

Už je to tak, pro chutné houby většinou musíte vyrazit do lesa nebo hájku, ale pořádný úlovek si můžete odnést v košíku i od břehu rybníka, porostlého statnými duby. Většina hub, které se čas od času objevují v zahradách však nic dobrého nevěstí. Bývají v lepším případě jen nejedlé, v tom horším i jedovaté. Pokud vám jejich výskyt nevadí, nemusíte ho ani řešit, ale měli byste vědět, co růst hub na zahradě vlastně znamená.

Plné koše hub si můžete přinést z míst, která najdete na internetových speciálních mapách

www.nkz.cz

Houby na trávníku a v záhonech

Několik dní v kuse pršelo jen se lilo nebo rybník vedle zahrady má trochu moc vysoko nastavená stavidla. Zkrátka máte na zahradě moc vysokou hladinu spodní vody a půda je podmáčená. Vlhko houbám svědčí, a tak se rozhodly vyrůst i plodnice z podhoubí, které se přirozeně vyskytuje v půdě.

Další možnost, proč vám v záhonech mezi jahodami raší drobné kloboučky hub, upozorňuje na příliš kyselou půdu, což houbám vyhovuje. Zásadité půdy pro růst hub příznivé nejsou.

Plodnice hub se také objevují v půdě, která je přesycena živinami a nerozloženým organickým materiálem. Houby se právě snaží onen organický materiál rozložit. Občas se to stává u zakoupeného substrátu nebo v okolí nevykopaných pařezů po poražených stromech.

Jak se zbavit hub v trávníku

Růst hub na zahradě je tedy většinou jen občasný a zároveň dočasný. Houby se samy od sebe přestanou objevovat, jakmile pominou vhodné podmínky pro jejich růst, tedy půda se vysuší a organické zbytky rozloží, právě i vlivem působení hub. Pokud se vám houby v trávníku či v záhonech zdají neestetické nebo se obáváte, aby je náhodou neochutnaly děti, pak můžete záhony či trávník ošetřit mletým vápencem nebo vápnem.

Mykorhizní houby mohou zvýšit odolnost rostlin, zajistit více květů i plodů

www.nkz.cz

Jaké houby rostou na zahradě

1. Bedla zahradní (Chlorophyllum brunneum)

Trochu záludný druh bedly, tedy lupenité houby, která způsobuje zvracení a nevolnost, ale jen u někoho. V každém případě se nedoporučuje svou odolnost pokoušet. Najdete ji v zahradách i městských parcích, od července do listopadu.

2. Kropenatec otavní (Panaeolina foenisecii)

Lupenitá houba, která se hojně vyskytuje od dubna do října v zamokřených trávnících, na loukách i pastvinách, často po déletrvajících deštích. Je jedovatý a slabě halucinogenní.

3. Žampion zápašný neboli pečárka zápašná (Agaricus xanthodermus)

Žampion zápašný, je mírně jedovatá houba, kterou si můžete splést s jedlými druhy žampionů. Poznáte ji však podle výrazného zažloutnutí po rýpnutí nožem nebo nehtem. Protivně páchne po karbolu. V zahradách i parcích se objevuje od pozdního jara a po celé léto.

 

4. Třepenitka svazčitá (Hypholoma fasciculare)

Drobná lupenitá houba, která se objevuje nejčastěji na mrtvém dřevě, na zahradách i v lesích, od časného jara do pozdního podzimu. Na chuť velmi hořká, nejedlá houba, která spolehlivě zkazí každý pokrm.

Jak poznat pečárku zápašnou: Nebezpečný žampion způsobuje nepříjemné otravy

www.nkz.cz

Poznejte houby, které se mohou vyskytovat na vaší zahradě
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada