Vytvořte si ty nejkrásnější podzimní truhlíky: Kombinace travin a rostlin s barevnými listy vytvoří ráj na balkoně

Podzim klepe na dveře, ale to neznamená, že by váš balkon měl zůstat bez barev a života. Existuje řada méně tradičních rostlin, které nejen přežijí, ale dokonce prospívají v chladnějším počasí a vedle rozkvetlých chryzantém, vřesů i vřesovců jim to bude náramně slušet. Objevte méně obvyklé rostliny, které rozzáří vaše truhlíky v chladnějších měsících a na balkoně vytvoří útulnou atmosféru.

Při vysazování rostlin do podzimních truhlíků nezapomeňte na vhodnou péči. Používejte kvalitní substrát a zvolte i dobrou drenáž, abyste předešli přemokření kořenů v deštivém počasí. Na dno truhlíku nejprve nasypejte drobný štěrk nebo podrcené střepy z rozbitých hliněných květináčů. Pravidelně také z rostlin odstraňujte odkvetlé květy a sledujte předpověď počasí. Při nebezpečí prvních mrazíků můžete truhlíky na noc zakrýt bílou netkanou textilií nebo přesunout do chráněného prostoru.

Čím osázet podzimní truhlíky

1. Okrasné kapusty a zelí

Nejen květiny mohou zdobit vaše truhlíky. Okrasné kapusty (Brassica oleracea) nabízejí zajímavé tvary a barvy listů, od jemně růžových po tmavě fialové. Jsou odolné vůči mrazu a vydrží až do zimy. Dokonce své barvy plně rozvinou až ve chvíli, kdy dojde k poklesu teploty pod 10 °C. Využít můžete nejen barevnou, ale i tvarovou různorodost těchto rostlin. Hladké listy nabízí okrasné zelí a výrazně kadeřené zase kapusta.

2. Okrasné traviny

Přidejte texturu a pohyb do vašich truhlíků pomocí okrasných travin. Druhy jako lalang válcovitý, známý jako japonská krvavá tráva (Imperata cylindrica 'Red Baron') nebo dochan setý (Pennisetum setaceum 'Rubrum') nabízejí zajímavé zbarvení a elegantní vzhled. Lalang válcovitý je trvalka, která dorůstá do výšky jen asi 40 cm a o trochu vyšší dochan setý se pěstuje jako rychlerostoucí letnička či dvouletka, která je jen málo mrazuvzdorná, jen do asi -5 °C.

3. Stálezelené hebe neboli rozrazilec

Stálezelené, nenáročné rostliny, které se často využívají jako doplňková zeleň do truhlíků. Drobnolisté druhy hebe (Hebe pinguifolia) jsou mrazuvzdorné, druhy s většími listy bývají choulostivější na chlad. Hebe nabízí i kultivary s různobarevnými listy, například hebe 'Sutherlandii' má listy šedé až modrozelené a hebe 'Golden Esk' je přes léto světle zelené a na podzim se barví do žlutozelených až zlatavých odstínů.

4. Dlužichy s barevnými listy

S širokou škálou barev listů od limetkově zelené přes růžovou až po téměř černou je dlužicha skvělou volbou pro celoroční oživení balkonových truhlíků. Dlužicha (Heuchera) patří mezi trvalky s nejbarevnějšími listy. Jsou plně mrazuvzdorné a preferují slunce až světlý polostín. Dlužicha 'Northern Exposure Amber' má nápadně červenooranžové zbarvení listů, dlužicha 'Rex Red' zase temně vínové.

5. Stříbřitý drátovec

Drátovec neboli krásnohlávek (Calocephalus brownii) je jednoletá rostlina, kterou si ceníme pro naprosto ojedinělé, stříbřitě vybarvené větvičky. Vykvétá sice nevýraznými, žlutými květy, ale ty nejsou nijak zajímavé. Drátovec se často využívá jako doplňková zeleň do truhlíků, často se vysazuje i na hřbitovy. Není nijak náročný na pěstování, vyhovují mu dobře propustné, spíše písčité půdy.

Zdroj: https://www.zcstrakovo.cz/produkt/pennisetum-setaceum-rubrum/; https://moravske-sady.cz/cs_CZ/p/Trava-Imperata-cylindricka-RED-BARON/344