Jiřiny se dostaly do Evropy koncem 18. století z Jižní Ameriky, z Mexika, kde rostou jako běžné divoké rostliny. Jiřiny byly dovezeny do madridské botanické zahrady, kde se začaly věnovat jejich šlechtění. Když všichni poznali jejich proměnlivost a snadné pěstování, vypuklo doslova jiřinkové šílenství. Ve 30. letech 19. století už bylo na světě několik set odrůd jiřin.
V současnosti se jiřiny dělí do 10 skupin, kde hned první skupina náleží jiřinám jednoduše kvetoucím tedy jiřinkám proměnlivým. Jestli se jedná o jiřiny nebo jiřinky, o tom bychom mohli dlouze polemizovat, ale v běžném zahrádkářském světě se většinou jiřinkami nazývají právě jiřinky proměnlivé a jiřinami všechny ostatní, tedy velkokvěté odrůdy.
Jiřinka proměnlivá (Dahlia pinnata syn. Dahlia variabilis)
Jiřinky proměnlivé se nejčastěji pěstují ze semen jako letničky a po skončení sezóny putují většinou na kompost. Bylo by sice docela snadné, nechat jejich hlízy v květináči, v bezmrazé místnosti a na jaře je zase vzkřísit zesílenou zálivkou k životu, ale je mnohem jednodušší, pěstovat každoročně jiřinky proměnlivé ze semen z jarního výsevu. Semínka mají většinou velmi dobrou klíčivost a velmi rychle vzchází. Od února do dubna můžete semena vysévat v pařeništi, ve skleníku nebo doma za oknem. Doba klíčení je 2-3 týdny. Koncem května pak mohou putovat silné mladé rostliny na venkovní stanoviště. Jiřinky proměnlivé se mohou pěstovat v truhlíku nebo v květináči na balkoně, ale klidně i v záhonech, společně s dalšími trvalkami i letničkami, kde se vysazují do sponu 30x30 cm.
Jak vypadají jiřinky proměnlivé
Keřovité rostliny, které dorůstají do výšky 20-40 cm a vykvétají od konce června do zámrazu. Květní úbory bývají jednoduché, barevně proměnlivé, velké asi 6 cm, s výrazně žlutým středovým terčem. Jiřinky vykvétají v mnoha krásných barvách, od bílé přes žlutou, oranžovou, růžovou, červenou, vínovou až po šarlatovou barvu.
Jak pěstovat jiřinky proměnlivé
Jiřinkám proměnlivým nejlépe vyhovuje umístění na slunci, ale klidně i v polostínu. Vyžadují dobře propustnou a spíše písčitou půdu, špatně snášejí půdy těžké a jílovité. Jiřinky také potřebují častější zálivku a přihnojování, mokro jim však nesvědčí. Jiřinky proměnlivé jsou poměrně odolné vůči chorobám i škůdcům.
Zdroj:https://www.zahradkari.cz/odborne/soubor/17_jiriny_v_zahradkach.pdf; https://blog.dutch-bulbs.com/cs/pestovani-jirinek-v-kvetinacich/