Jak připravit vřesy a vřesovce na zimu? Podmínky pro jejich bezpečné přezimování a co s nimi nesmíte udělat

Vřesy a vřesovce jsou rostliny, které se pro svoji barevnost i stálozelenost v našich zahradách, truhlících a květináčích těší velké oblibě. Jsou si natolik podobné, že je lidé mezi sebou zaměňují, přestože tyto rostliny patří k odlišným rodům a především kvetou ve zcela odlišných částech roku. I proto se vhodně doplňují a stojí za to pěstovat je blízko sebe. Jedno však společného mají. V zahradě, na skalkách i ve velkých kumulativních vřesovištích jsou skutečná paráda!  

Živý plot pro netrpělivé: Rychle roste tavolník, černý bez či kalina, ale všechny předběhne jilm sibiřský

www.nkz.cz

 

Vřesy

Patří do rodu Calluna a jsou součástí čeledi vřesovcovitých (Ericaceae). Nejznámějším druhem je vřes obecný (Calluna vulgaris). Kvetou na konci léta a na podzim (srpen – říjen). Květy vřesů jsou drobné a nacházejí se ve shlucích podél větviček. Listy mají drobné, šupinovité. Vřesy jsou obecně odolnější vůči mrazům a snadněji přezimují.

Vřesovce

Patří do rodu Erica a také do čeledi vřesovcovitých. V Česku je zřejmě nejpopulárnější vřesovec pleťový (Erica carnea). Vřesovce, a v tom se od vřesů zásadně liší, kvete v zimě nebo brzy na jaře (únor až duben). Již zmíněný vřesovec pleťový kvete často už v zimě. Proto je také oblíbenou rostlinou zimních zahrad. Vřesovce mají jehličkovité, úzké listy, obvykle sytě zelené. Vřesovce sice také umí mrazu vzdorovat, nicméně jejich odolnost, v porovnání s vřesy, je nižší a proto vyžadují na podzim důkladnější zazimování.

Vřesy i vřesovce mají podobné požadavky na půdu – vyžadují kyselou půdu s dobrou drenáží. Vřesovce jsou k různým typům půdy tolerantnější, vřesy jsou náročnější na pH půdy a vyžadují kyselejší prostředí.

Sklizeň a skladování brambor: na co si dát pozor, abychom si nezničili zásoby na zimu

www.nkz.cz

Jak správně připravit vřesy a vřesovce na zimu

Aby tyto rostliny správně a bezpečně přezimovaly, je třeba dodržet několik zásadních doporučení.

1. Zalévání před zimou

Základním předpokladem ke zdárnému přežití zimního období je podzimní vydatná zálivka. Vřesy i vřesovce zalévejte pravidelně. Není nutné, aby tyto rostliny byly přemokřené, ale vláhu před zimou prostě vyžadují! Bez zálivky se může stát, že sice nezmrznou, ale uschnou.

2. Přikrytí

Přestože vřesovce i vřesy v našich podmínkách jsou schopny zimu přežít, jejich zakrytí je nezbytné. Nám se osvědčila metoda zakrytí smrkovými větvičkami. Jsou dostatečně husté, aby nedovolily mrazu spálit letošní letorosty, ale natolik vzdušné a pružné, aby vřesy a vřesovce měly dostatek prostoru a nebyly na jaře „vyležené“.

Jak připravit bylinky na zimu: 5 tipů, abyste nemuseli zjara kupovat nové

www.nkz.cz

 

Co byste neměli před zimou dělat

Nehnojit

Vřesy i vřesovce na podzim nehnojte. Naopak, obě rostliny jsou citlivé na nadbytek dusíku, který by podpořil růst nových výhonků. Ty by mráz spálil.

Nestříhat

Tyto rostliny se na podzim nestříhají. Pokud je chcete tvarově upravit, udělejte to až na jaře.

 

Co v zimě s těmito rostlinami v květináčích a truhlících?

Vřesy i vřesovce jsou ozdobou nejen našich zahrad, své místo si našly v květináčích a truhlících na balkonech a okenních římsách. I zde platí: před zimou zalévat. Pak je v těchto nádobách přesuňte na chráněná místa – ideálně tam, kde nebudou vystaveny přímému mrazu a hlavně větru. Vhodné jsou nejrůznější přístřešky, ale také chladné chodby či zimním zahradám podobné místnosti.

Vřesy i vřesovce jsou skutečně atraktivní rostliny. Pokud dodržíte několik našich léty osvědčených rad, na jaře se vám odmění bujným růstem a v průběhu roku i krásným květem.

Zdroje: autorský text

Vřesy a vřesovce je dobré na zimu připravit
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada