Právě nyní, kdy se blíží podzim, nastává ta správná doba, abychom navštívili zahradnictví a okrasné školky a doplnili naši zahradu novými rostlinami. Je ten nejlepší čas pro výběr ovocných stromů, jehličnanů, ale i trvalek. Pokud si trvalky správně nakombinujete, docílíte toho, že vaše zahrada bude po celý rok, ano, po celý rok, stále krásná a bude pro vás zdrojem potěšení a relaxace. Aby vám dělala zahrada radost co nejdéle, vysaďte si následující trvalky, které se stále drží na předních příčkách oblíbenosti mezi pěstiteli.
1. Rozchodník velký: trvalka pro líné zahradníky
Rozchodník velký (Sedum telephium)nebo také rozchodníkovec, patří do velké rodiny sukulentních rostlin a díky tomu perfektně zvládá sucho. Jedná se o trvalku, která kvete až do listopadu, čímž bývá takovou poslední pastvou pro včely a jiný užitečný hmyz, který se připravuje na zimu. Na trhu je velké množství kultivarů, v různých barvách i výškách. Obliba této trvalky spočívá nejen v dlouhé době kvetení, ale v její nenáročnosti na půdu i na závlahu. Navíc netrpí ani žádnými škůdci a chorobami a svým suchým, odkvetlým květenstvím vám vytvoří hezkou dekoraci v zimním období.
2. Hvězdnice: klenot podzimních záhonů
Co by to bylo za podzim, kdyby na zahradě nekvetly astry. Hvězdnice křovitá nebo také astra (Aster dumosus) je na podzimním záhonu vždy za hvězdu, a bývá často obletována hlavně včelami a motýly. Má zejména fialovorůžovou barvu květů, ale záleží na kultivaru a kvete až do prvních mrazů. Astry mohou být různé výšky, přičemž vyšší kultivary vyžadují oporu, jinak při deštích hrozí zborcení celé rostliny. Roste v hustých trsech a miluje přímé slunce. Klidně ji můžete pěstovat i v nádobě na terase či balkoně, zde si ale zvolte mezi nižšími kultivary.
3. Třapatky mají květ s výrazným středem: rozzáří každou zahradu
Třapatka zahradní (Rudbeckia fulgida) se také nazývá slunečná třapatka a každou zahradu doslova rozzáří. Vytváří hustý kompaktní trs s velkým množstvím zlatožlutých květů s hnědým středem. Je nenáročná, ale pokud ji vysadíte na slunné místo, bude vám velmi vděčná. Začíná nakvétat od června a v květu nepoleví až do září, nicméně pokud budete pravidelně odstraňovat odkvetlé květy, její životnost a dobu kvetení rozhodně prodloužíte až do října.
4. Jiřiny, jiřinky či Dahlie: nejoblíbenější hlíznaté rostliny kvetou do prvních mrazů
Jiřina zahradní (Dahlia variabilis) patří, spolu s gladioly, mezi nejoblíbenější hlíznaté rostliny. Dnešní sortiment je velmi bohatý a můžeme si tak zvolit nejen různou výšku těchto rostlin, ale hlavně tvar a barvu květů. Mnoho nižších druhů lze bez problémů pěstovat v nádobě. Jiřiny kvetou až do prvních mrazů, kdy odumírá nadzemní část a je nutno ze země vyndat a uskladnit jejich hlízy, které opět vysadíme do půdy v dalším roce během dubna. Chcete-li, aby vám jiřiny kvetly co nejdéle, opět odstraňujte odkvetlé květy.
5. Slunečnice: vaše osobní slunce v zahradě
Slunečnice (Helianthus sp.) dříve nechyběly v žádné zahradě, díky své většinou žluté, sluníčkové barvě květů, dokáží rozzářit každou zahradu. Slunečnic existuje řada druhů a kultivarů s různou barvou a tvarem květu. Slunečnice zkrášlují zahradu až do pozdního podzimu, kdy dozrávají její semena. Slunečnicová semínka jsou pro naše zdraví velmi prospěšná, proto chcete-li nějaká semínka sklidit, musíte být rychlejší, než ptáci, nebo květy se semínky včas ochránit například záclonou nebo sítí. A mimochodem, slunečnici vždy vysaďte na slunce.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.