Trvalky kvetoucí na podzim, tedy v době, kdy se některé druhy již pomalu chystají na zimní odpočinek, jsou rozhodně trefou do černého. Podzim sice může a bývá slunečný a teplé sluneční paprsky nás zvou do našich zahrad, ale jakmile je sychravo, není nic, co by nás na zahradu přilákalo. Až na kvetoucí rostliny, těm prostě neodolá nikdo. A kdy jindy než teď, si jich třeba ještě pár vysadit, aby nám dělaly radost v těchto sychravých dnech? Pojďme se na pár rodů klasických trvalek podívat trochu více zblízka.
Tyto trvalky si mezi sebou často pleteme
1. Astry
Hledáme-li typickou představitelku podzimu, tak si vždy vzpomeneme na astry (Aster sp.), kterým se také říká hvězdnice. Někdy stejné pojmenování botanici neradi slyší, protože v některé literatuře se tyto dvě trvalky od sebe liší, nicméně pro naši ilustraci nám to postačí. Kvetoucí astry bývají velkým lákadlem pro včely a dalo by se říct, že se jedná o trvalky nabízející jim poslední pastvu před zimou. Dle druhu a kultivaru začínají nakvétat již v srpnu a kvetou až do prvních mrazíků.
2. Turany
Pokud hledáte romantickou trvalku, tak tou je rozhodně turanneboli Erigeron. Turany kvetou v různých barvách, nejčastěji růžově a bíle a květy připomínají sedmikrásky. Turany jsou krásné nejen v trvalkovém záhonu, ale také na suchých zídkách, skalkách či v nádobách. Navícdíky tomu, že roste poměrně rozložitě, pokrývá zem, a brání tak růstu plevele. Velmi dobře vypadá ve společnosti levandule, šanty, kakostu či řebříčku.
3. Boltonie
Boltonie (Boltonia sp.) je opět velmi podobná astrám a patří, stejně jako ostatní, do stejné čeledi hvězdnicovité neboli Asteraceae. Nicméně jedná se o zcela jiný rod trvalek, které pochází z mokrých prérií a luk východní a střední Ameriky. Může dorůstat až do výšky 120 cm a kvete od července do září krásnými bílými květy se žlutým středem. Kvete velmi bohatě a v době květu je hojně navštěvována nejen užitečným hmyzem, ale i námi, protože její květy dlouho vydrží ve váze.
4. Stokesie
Stokesie (Stokesia sp.) opět patří do stejné čeledi a je astrám či chrpám velmi podobné. Její květy jsou fialovo-modré a kvete od července do září. Květenstvím je úbor se střapatými a bohatě stříhanými korunními lístky. Stokesie není příliš vysoká, dorůstá do výšky 40 cm. I ji ale můžeme řezat do vázy a také ji pěstovat v nádobě na balkoně. Stokesie miluje slunce a kyselou půdu. Pozor si ale dejte na zimní vlhkost, protože je náchylná na příliš vlhkou zeminu a zahnívají jí pak kořeny. Jako ochranu rostliny stačí použít na zimu chvojí.
5. Kalimeris
Kalimeris (Kalimeris sp.) se také říká japonská astra a ráda se s nimi plete. Kalimeris kvete bílými i světle modrými hvězdnicovitými květy se žlutým středem. Kvete od června do září, a to hodně bohatě. Pokud ji na jaře přihnojíte, odmění se vám bohatou nadílkou květů, ať už bude na slunci, nebo v polostínu.
6. Zlatoočko
Mezi trvalky, které kvetou vážně dlouho, rozhodně patří sluníčkové zlatoočko (Chrysopis sp.), které vám bude dělat radost svými žlutými květy od října do listopadu. Zlatoočko vypadá jako žlutá astra, dorůstá až do výšky 1 m a s klidem jej můžete použít i k řezu do vázy. Zlatoočko je opravdu jednou z posledních pastev pro včely, proto chcete-li našim opylovačům dopřát něco dobrého na zub, rozhodně si tuto krásnou, žlutě kvetoucí trvalku vysaďte. Líbit se jí bude na trvalkovém záhoně, v nádobě nebo třeba na skalce.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.