O tyhle letničky se starat nemusíte, rozmnoží se na zahradě i bez vaší pomoci. Těchto pět druhů je nejkrásnějších

Letničky v historických zahradách

Již dávno neplatí, že by se letničky pěstovaly pouze na venkovských zahradách někde u babičky. Právě naopak, díky tomu, že letničky mohou být v různých barvách, často až křiklavých, se často využívají nejen v zahradách moderních, ale hlavně ke zkrášlování okolí, a to v parcích, na sídlištích, na různých náměstích, ale klidně i v historických zahradách, kde se z nich vytváří různé ornamentální výsadby. Letničky jsou velmi nenáročné, nevyžadují skoro žádnou péči, tedy až na závlahu a odstraňování odkvetlých květenství, lze je řezat do vázy a provonět si jimi celý dům. Existují ale druhy, které pokud jednou vysejete, zůstávají na vaší zahradě ještě mnoho let, aniž byste pro to hnuli prstem. Umí se totiž množit samovýsevem a díky tomu se o ně již nemusíme starat.

Nesklízejte semena

U druhů, které se množí samovýsevem je důležité, nechat je vykvést, vytvořit plody se semínky a ta nechat svému osudu. Příroda tyto rostliny dobře vybavila, takže semínka sami vypadnou na půdu pod nimi, často pomůže i vítr, který je zanese do různých koutů zahrady nebo i hmyz či ptáci se o jejich šíření postarají. Nebuďte tedy na podzim aktivní a nechejte letničky vysemenit. Semínka v půdě přezimují a jakmile se na jaře oteplí, začnou klíčit. A vy to máte celé bez práce.

Někdy je třeba rázně zakročit

Je pravdou, že ne vždy jsme rádi, že se nám naše oblíbené letničky sami po zahradě rozsévají. Nejprve jsme sice nadšeni, že naprosto bez našeho přičinění nám tato krása na zahradě roste, ale často se semínka dostávají tam, kde je úplně nechceme. Často tak tyto letničky likvidujeme v zeleninových záhonech nebo v trávníku. Takže, pokud vidíte, že se letničky rozšířily více, než je zdrávo, bez milosti je v jejich rozletu limitujte. Jen tak bude mít vaše zahrada řád a bude v ní vládnou harmonie a pořádek.

Tyto letničky s vámi budou stále

Letniček, které se vysévají samovýsevem je mnoho, ale mezi ty nejčastější patří níže uvedené. Většinou se jedná i o léčivé rostliny, takže jim často jejich rozšiřování se po zahradě promineme.

1. Měsíček lékařský

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je oblíbená, léčivá letnička, která dokáže rozzářit každý záhon. Květenstvím je úbor v odstínech žluté a oranžové barvy, je vysoký od 30 do 50 cm a miluje slunce a dostatek vláhy. Pokud měsíček nechcete využít na výrobu masti nebo ho sušit na čaj, jeho šíření po zahradě včas zarazte.

2. Heřmánek

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) je krásná a nenáročná léčivka a ze zahrady chutná vždy nejlépe. Nejen, že dobře vypadá v záhonu, ale často se semínka dostanou i mezi zeleninu, trvalky a další letničky. Ostatní rostliny ale trochu utlačuje, je proto třeba jeho růst redukovat a držet ho pouze na místě, kde si může v klidu růst.

3. Sluncovka

Sluncovka kalifornská (Eschscholzia califorica) je nádherná a neskutečně barevná letnička, která kvete celé léto, stejně jako měsíček.

4. Černucha

Černucha damašská (Nigella damascena) je bohatě větvená, modře, bíle či růžově kvetoucí letnička. Je velmi odolná vůči suchu, kvete již dva měsíce od vzejití a často se využívá jako sušená do různých květinových aranžmá.

5. Slunečnice

Slunečnice roční (Helianthus annuus) je klasická venkovská letnička a pokud její chutná semínka nestačí vyzobat ptáci, vysemení se, a i se slunečnicí se uvidíte opět v příštím roce. Velmi často ji najdete také v okolí krmítka pro ptáky, protože při jejich hodování jim většinou dost semínek spadne na zem.

Nesmíme zapomenout ani na další druhy

Samovýsevem se množí i celá řada dalších nádherných letniček, například afrikány (Tagetes), sléz maurský, krásenka zpeřená, brutnák lékařský, hledík větší nebo třeba i ostrožka stračka.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada