Okrasné jabloně se od klasických druhů jabloní s velkými a chutnými jablky odlišují právě velikostí a chutí, v tomto případě spíše nechutí, plodů. Značnou trpkost však drobná jablíčka nahrazují krásou. Okrasné jabloně vykvétají časně zjara, zahradu zdobí nádhernými květy v bílé, růžové, a dokonce i červené barvě a na hostinu zvou včelky i další užitečný hmyz z celého okolí. Během letního období se pak okrasné jabloně tváří docela nenápadně, i když některé druhy mohou zdobit i pestře vybarvené listy, někdy s nádechem do bronzova. Ovšem s příchodem podzimu okrasné jabloně vaši zahradu přímo rozzáří! Jejich plody, drobounká jablíčka, se vybarví do žlutých a červených odstínů a vy si možná teprve nyní všimnete množství jejich plodů, které bývá někdy až ohromující. Ovšem nebudete jediní, kdo si miniaturních jablek všimne. Ptactvo tahle drobná jablka miluje. A co se barev týká, v podzimním období pozadu nezůstanou ani dosud docela nenápadné listy, které budou doslova hrát všemi barvami, od světle žluté přes zlatou, červenou, šarlatovou až k vínové.
Jak pěstovat okrasné jabloně
V nabídce okrasných jabloní najdete stromky klasického tvaru, ale i ty s korunkou ve tvaru deštníku, s větvemi převislými i naopak okrasné jabloně sloupovité. Okrasných jabloní byla vyšlechtěna celá řada, ty nejkrásnější pro svou zahradu můžete vybírat dokonce z několika různých druhů a jejich odrůd. Všechny se však pěstují v podstatě stejně jako klasické typy jabloní. Všechny druhy okrasných jabloní jsou světlomilné, mají rády umístění na plném slunci, v polostínu se pak hůře vybarvují plody. Okrasné jabloně mají rády středně těžkou, hlubší půdu s dostatkem živin a vláhy.
I jablka okrasných jabloní jsou jedlá
Jedlá jsou jablíčka všech druhů jabloní, ať jsou to druhy okrasné, botanické, tedy původní či užitkové. Liší se jenom velikostí a chutí plodů. Okrasné jabloně jsou drobnoplodé a jejich jablíčka mívají velmi trpkou chuť.
Jabloň purpurová (Malus x purpurea)
Nejčastější druh okrasných jabloní, který běžně objevíte v městských parcích, dorůstá většinou do výšky 5-8 m a mívá široce rozložitou korunu. Jeho dřevo, květy i plody mají vysoký obsah červeného barviva. Proto má jabloň purpurová načervenalou kůru, vykvétá červeně a červené jsou i plody. Jablíčka bývají velmi malá, jen ve velikosti třešně, na dlouhých stopkách.
Jabloň korunná (Malus coronaria)
Druh jabloně, původem ze Severní Ameriky, který se vyznačuje rozložitou korunou a poměrně vysokým vzrůstem, 6-9 m. Větve této jabloně jsou často trnité a na jaře se na nich objevují bílé květy s růžovým nádechem, drobná jablíčka jsou pak nejčastěji nazelenale žlutá, někdy světle červená.
Jabloň třešňolistá (Malus prunifolia)
Někdy se této jabloni říká i jabloň čínská. Má původ právě v Číně, ale jako okrasný strom se pěstuje téměř po celém světě. Často se využívá také jako podnož, při roubování okrasných jabloní. Jabloň třešňolistá dorůstá do výšky 3-8 m, v mládí má lehce chlupaté větve, později však již lysé. Vykvétá 1,5 – 3 cm velkými kvítky, které jsou většinou ve stadiu poupěte růžové, později bílé. Plody bývají vejčitého tvaru, 3 cm dlouhé a asi 2 cm široké.
Jabloň drobnoplodá (Malus baccata)
Pochází z Asie, pěstuje se jako okrasná dřevina, která se občas samovolně šíří i do naší volné přírody, kde ale domácí druhy nijak neohrožuje. Pěstuje se téměř po celém světě, je velmi odolná, plně mrazuvzdorná. Někdy se využívá i jako podnož při množení okrasných jabloní. Stromy jsou vysoké do 5 m, vykvétají brzy na jaře a na podzim bývají obaleny drobnými plody. Jablíčka bývají nejčastěji žlutooranžová až červená, kulovitá, malvice bývá 1-2 cm velká, bez zbytků kalichu.
Zdroj: zahradnictvi-spomysl.cz, living.iprima.cz