Kdy přesadit růže?
Máte-li na zahradě již letité růže, stává se, že se během let krásné keříky rozrostou do obludných a nevzhledných keřů a již se vám v záhoně moc nezamlouvají. Ne, aby vás napadlo takové růžové keře vyhodit... My zahradníci rostliny z nevyhovujícího stanoviště přesazujeme, a to zkuste i vy.
Aby se růže netrápila, je lepší pro přesazování zvolit období mimo sezónu. Je to možné do doby, dokud souvisle nemrzne, nebo potom brzy na jaře, jakmile rozmrzne půda. Máte-li však možnost volby, vždy přesazujte na podzim. Na jaře totiž rostlina využije jarní vláhu a lépe pokračuje v růstu.
8 kroků pro správné přesazení růže
1. První je zálivka
Růži, kterou máte v plánu přesazovat, den předem pořádně zalijte a z jejího okolí odstraňte plevel a případně cokoliv dalšího, co by při přesazování mohlo překážet. Druhý den se vám bude růže z půdy mnohem snáze vyndávat, než kdybyste ji nezalili.
2. Vyndání rostliny z půdy
Pro vyndání růže z půdy použijte rycí vidle nebo rýč a dávejte pozor, abyste zbytečně nepoškodili nadzemní část ani kořeny. Snažte se vyndat růži s co největším množstvím kořenů, díky tomu bude větší šance, že se na novém stanovišti ujme.
3. Důležitá je očista
Jakmile růži vyndáte, očistěte ji od suchých listů i větviček a odstraňte všechny poškozené (nalomené) části. Pokud jste při vyrývání poškodili kořen, zastřihněte ho.
4. Příprava nového stanoviště
Nové stanoviště pro růži vyčistěte, vyplejte, odstraňte veškeré kameny a kořeny a půdu pořádně zryjte. Stanoviště pro růže by mělo být slunné s dobrým prouděním vzduchu, kde je zaručeno rychlé oschnutí listů po dešti.
5. Vykopání jámy
Jáma pro růži musí být dostatečně hluboká a široká, aby se do ní bez problémů vešly všechny kořeny. Hloubka výsadby je taková, že kořenový krček by měl být asi 5 cm pod povrchem půdy. Kořenový krček je přitom zhrublé místo úplně dole, než začínají kořeny.
6. Dodejte kompost
Přesazované růži musíte teď trochu přilepšit a tím nejlepším, co jí můžete poskytnout, je dobře uleželý a zralý kompost. Pokud jej na zahradě nemáte, postačí i lepší a výživnější zahradnický substrát nebo můžete zakoupit substrát přímo pro růže, který má již upravené pH. To by mělo být mírně kyselé.
7. Na řadě je voda
Ještě před tím, než na dno jámy dáte rostlinu, nalijte do ní konev vody. Díky tomu se kořeny lépe ujmou a získají potřebný kontakt s půdními kapilárami. Voda je pro růže velmi důležitá, proto pokud z nějakého důvodu nemůžete vykopanou rostlinu hned vysadit, namočte ji do kbelíku s vodou, aby jí nevyschly kořeny.
8. Násilím ničeho nedosáhnete
Rostlinu do jámy nikdy netlačte, právě proto ji musíte mít dostatečně velkou. Pokud se někde kořeny do jámy nevejdou, ještě ji o něco rozšiřte. U růží dejte pozor na kořeny, snadno se zlomí, a to by v půdě nedělalo dobrotu. Kořeny pak zasypeme substrátem a půdu důkladně upěchujeme a zavlažíme. V závlaze pokračujte, dokud nezačne mrznout, a to několik dnů v kuse.
Ostříhat růži: Ano, nebo ne?
Přesazování je pro rostlinu docela stresová situace, a právě z toho důvodu je důležité, jí tento zákrok co nejvíce ulehčit. Z tohoto důvodu se při podzimní výsadbě zakracuje jak nadzemní, tak podzemní část. Rostlina se tolik nevysiluje a veškerou energii věnuje na zakořeňování a přizpůsobení se novým podmínkám stanoviště.
Ochraňte růži před zimou i sluncem
Přesazená rostlina je více náchylná k případnému napadení či poškození, protože je oslabená. Důležité tedy je ochránit ji před zimou, a proto k ní musíme přihrnout zeminu. Díky ní lze ochránit citlivější kořenové krčky, a to nejen před mrazem ale také silným zimním sluncem.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.