Inspirace na podzimní osázení balkonu: nezapomeňte na drenáž a vhodnou nádobu. Teď navíc můžete za nákupy dost ušetřit

Pokud máte tak trochu splín, že nám pomalu bude končit léto, tak nebuďte vůbec smutní. Podzim na zahradě je totiž plný barev a pokud si dáte tu práci a osázíte si truhlíky po jednoletých rostlinách, budete podzimem naprosto nadšeni. V současné době máme možnost velkého výběru nádob k osázení, a ne vždy se vyplatí samozavlažovací nádoby. Nejen nádoby a truhlíky na osázení máte možnost koupit se slevou, a to v rámci akce Dnů Marianne https://www.marianne.cz/zabava/podzimni-dny-marianne-2024-s-mobilni-aplikaci-budou-nakupy-zabava, která slevy od známých partnerů přináší. Využijte toho a vyšperkujte si svůj balkon, terasu či jen parapet na okně.

Výběr nádoby nepodceňujte

To, že má být pěstební nádoba dostatečně velká, aby v ní měly kořeny rostlin dostatek místa, je jasná věc. Ale, i na podzim máme tendenci vybírat si pouze samozavlažovací nádoby, ale pokud plánujete mít je osázené i přes zimu, tak samozavlažovací truhlíky se nedoporučují, resp. mohou být, ale musíte je na zimu připravit. Je to z toho důvodu, že v zimě, kdy teploty klesají hluboko pod nulu, by díky vodě v nádobě došlo k rychlejšímu zmrznutí, a to by neudělalo dobře rostlinám v ní vysázených. Takže, máte-li zakoupené samozavlažovací nádoby, na zimu, než klesnou teploty, z nich vždy vylijte vodu a je-li třeba, zalévejte pouze ručně konvičkou.

Jaký materiál je pro nádoby nejlepší

Stávající sortiment nám nabízí velké množství materiálů, ze kterých jsou nádoby vyrobené. Záleží pak nejen na naší fyzické zdatnosti, kdy je třeba nádoby přenést, ale i finančních možnostech. Lze tedy vybírat nádoby terakotové, keramické, ratanové, plastové, závěsné a samozavlažovací. Co se týče nádob plastových, na trhu jsou velmi zdařilé imitace z plastu, jejichž výhodou je nižší hmotnost, což oceníte hlavně při manipulaci. U každé nádoby jsou důležité dostatečné drenážní otvory pro odtok přebytečné vody, někdy je totiž musíte udělat sami, takže se vždy podívejte na dno nádoby, zda tam jsou či nikoliv. Základem pěstování každé rostliny je vhodný substrát, který musí být lehký a propustný. Bývá to většinou směs písku, perlitu a kvalitního kompostu.

Na zálivku nezapomínejte ani v zimě

Jakmile máte vysázené nové rostliny, musíte je samozřejmě pravidelně zalévat, aby do zimy stačily dobře zakořenit. V případě, že jste si do nádob vysadili nějaké stálezelené rostliny, zakrslé jehličnany či vřesy, myslete na zálivku nádob i přes zimu. Nikdy ale nezalévejte v době, kdy mrzne a všude leží sněhová nadílka. U stálezelených rostlin i jehličnanů totiž dochází i přes zimu k fotosyntéze, kdy si rostliny vyrábí energii pro svůj růst. K tomuto jevu je kromě slunečního svitu zapotřebí také voda, kterou pokud nemají rostliny možnost získat z půdy, nemají kde vzít a fotosyntéza pak neprobíhá tak, jak by bylo třeba a rostliny, z důvodu nedostatku energie, postupně chřadnou, až odumřou úplně.

Nezapomínejte na drenáž, nepěstujete přece rýži

Málokterá rostlina si libuje, pokud jí kořeny stojí ve vodě, tedy kromě vodních a bahenních rostlin nebo v případě, že hodláte pěstovat rýži. Právě uhnívání kořenů je nejčastější příčinou úhynu rostlin a je jedno zda se jedná o rostliny pokojové nebo v nádobách na balkoně. V případě samozavlažovacích nádob je problém se zadržováním vody již vyřešen, ale máte-li nádoby jiné, musíte drenážní vrstvu vytvořit. Je důležitá proto, aby se voda nedržela v blízkosti kořenů a odtekla. Pro tyto účely se na dno, a je to důležité hlavně u rostlin v nádobách, které zde budou přes zimu, přidává nějaký kamínek, třeba vrstva kačírku, drtě, štěrku nebo postačí i keramzit. Obzvlášť citlivý na vodu u kořenů je třeba rozmarýn, takže pokud tuto oblíbenou bylinku přezimujete venku na zahradě, nejen, že ho musíte na zimu přikrýt chvojím nebo netkanou textilií, ale nikdy u něj nezapomeňte na drenáž.

Důležitý je výběr rostlin

Pokud přemýšlíte, jaké rostliny vysázíte po letničkách nebo muškátech, zamyslete se, zda chcete pouze okrasu na podzim nebo přes celou zimu až do jara, nebo dokonce po celý rok. V případě, že chcete krátkodobou dekoraci balkonu či terasy, krásné jsou okrasné kapusty, chryzantémy, hebe, dlužichy s různě probarvenými listy, mnoho travin či třeba astry. Tyto rostliny většinou skončí svoji vegetaci s příchodem prvních mrazů, přičemž traviny a dlužichy stačí jen zazimovat a vydrží až do příštího roku. Chcete-li dlouhodobější osázení, vybírejte mezi stálezelenými rostlinami jako jsou buxusy, brsleny, skalníky, vřesovce, které kvetou v zimě, nezapomeňte na čemeřice, zakrslé jehličnany, které můžete na Vánoce ozdobit. Pokud tyto rostliny dobře nakombinujete, budete mít ozeleněný balkon až do jara, kdy rostliny buď v nádobě ponecháte, nebo je vysadíte do zahrady a do prázdných nádob si vysadíte cibuloviny a jarní rostliny.

Jak rostliny nakombinovat

Pokud se vám líbí nádoby osázené více druhy rostlin, vždy k sobě vybírejte druhy, které mají i stejnou životnost. Díky tomu se nestane, že v nádobě jeden druh odumře a pak celá kompozice nebude vypadat dobře. Velmi krásně si rozumí klasické vřesy a vřesovce spolu s travinami, přičemž na zimu travinu jen svážete do snopu. Chryzantémy vypadají dobře s buxusy, vřesy a s hebe, nebo s okrasnými kapustami. Astry vysaďte společně s travinami jako je dochan nebo nízký kultivar ozdobnice. Vždy vysazujte k sobě rostliny s různou výškou, díky tomu bude mít osázená nádoba větší šmrnc, vyšší rostliny doprostřed nebo k okraji, menší druhy pak okolo nebo k okraji nádoby.

Využijte velkých slev v rámci Dnů Marianne

Ušetřit nějakou tu kačku se vždy hodí, takže by byl hřích nevyužít slev, které nabízí oblíbené Dny Marianne.Nejen krásné nádoby a truhlíky na balkon či terasu si tak můžete zakoupit v rámci Dnů Marianne se slevami až 60 %. V České republice probíhá akce od 13. do 16. září, na Slovensku od 20. do 23. září. Více informací o Dnech Marianne a speciálních akcích najdete zde https://dny.marianne.cz/cs.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada