Důležité zásady, aby rozmarýn na zahradě přežil zimu: zvolte vhodnou odrůdu a hlavně pozor na vodu

Rozmarýn v zimě
Info ikona

Rozmarýn v zimě

Rozmarýn lékařský

(Rosmarinus officinalis) patří do stejné čeledi jako hluchavka, má stálezelené, jehlicovité listy s typickou vůní. Ve Středomoří roste běžně jako keř, který může dosahovat až 2 metrů, nicméně tato výška u nás nehrozí, spokojíme se ale s tím, co máme. Zhruba od března do května kvete drobnými, modrofialovými pyskatými květy, kterých si často ani nevšimneme. Listy se sbírají po celý rok a mají všestranné využití nejen v kuchyni.

Že lopuch není plevel, věděly i naše babičky: nasbírejte si ho právě teď, má zázračné účinky!

www.nkz.cz

Rozmarýn byl již ve starověku považován za symbol lásky

Jeho obliba je známá a dokonce byl, stejně jako vavříny či levandule, zasvěcen bohyni Afrodité, bohyni krásy a lásky. Abychom ale i my mohli tuto oblíbenou bylinku uctívat po celý rok, musíte ji dobře zazimovat. Dodržte tři jednoduché zásady a užívejte rozmarýnu plnými doušky.

4 nejlepší způsoby, jak si uchovat bylinky na zimu. Zkuste trik s olejem nebo octem

www.nkz.cz

Zásada č. 1: Výběr správné odrůdy

Jestliže jste se rozhodli pěstovat rozmarýn venku v zahradě, ať již mezi bylinkami nebo někde na záhoně, myslete na to již při samotném nákupu sazenic. Ne každá odrůda je totiž vhodná na přezimování venku a díky vhodnému výběru si tak usnadníte život. Rozmarýn sice vydrží poměrně dobře pár stupňů pod nulou, ale při nižších teplotách by mu mohl mráz ublížit. U rozmarýnu je důležitý hlavně kultivar, mezi ty nejznámější patří hlavně „ Blue Winter´ nebo ´Hardy Hill´, přičemž u každého kultivaru vždy najdete informaci o mrazuvzdornosti.

Těchto 10 nejčastějších zahradnických chyb vám zničí úrodu: nedělejte je! Ušetříte čas a hlavně peníze

www.nkz.cz

Zásada č. 2: Problém bývá voda, ne mráz

V zimě může být mnohem větším problémem přemokření, než samotný mráz. To se stává především ve chvíli, kdy třeba v zimě déle prší nebo je silná obleva. Je-li rozmarýn delší dobu ve vodě, často se s ním na jaře musíte rozloučit. Tím nejlepším řešením, jak se této situace vyvarovat je, myslet na to již při jeho výsadbě a zajistit rozmarýnu dostatečně propustnou půdu, stačí, když pod kořeny přidáte trochu písku, která poslouží jako drenáž.

Inspirace na krásné zimní truhlíky: tyhle mrazuvzdorné rostliny rozzáří váš balkon barvami

www.nkz.cz

Zásada č. 3: Květináč je nejlepší řešení: nikdy ho ale nepřenášejte do domu

Ať děláte, co děláte, stále vám rozmarýn zimu nepřečká? Pokud se s ním nechcete každý rok loučit, ideálním řešením je, pěstovat ho v květináči nebo nějaké nádobě, kterou zkrátka před zimou přenesete do místnosti, kde nemrzne. Stačí obyčejná garáž, skleník, atd., zkrátka světlé, bezmrazé místo, kde nebude příliš teplo. Hlavně rozmarýn nikdy nedávejte dovnitř domu, kde je příliš teplo a kde by se mu nedařilo přezimovat.

 

Nakombinujte těchto 5 typů rostlin a získejte ty nejkrásnější podzimní truhlíky široko daleko

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada