Prorostlík: nádherná letnička vhodná k sušení se často plete s eukalyptem

Prorostlík okrouhlolistý (Bupleurum rotundifolium) je velmi nenáročná letnička, která dorůstá do maximální výšky 60 cm. Dříve rostla i ve volné přírodě, ale dnes je její výskyt velmi vzácný, většinou na jižní Moravě či v severozápadních Čechách. Díky tomu je od roku 2000 zařazena mezi kriticky ohrožené druhy. Nicméně prorostlík můžete pěstovat také na svých zahradách. Je to velmi výjimečná rostlina, která si vaši pozornost určitě získá.

Letnička k řezu i k sušení

Prorostlík se díky své výšce často využívá k řezu, kdy mezi ostatními řezanými rostlinami je využíván jako výplňová zeleň. Je to z toho důvodu že jeho listy jsou okrouhlé, podobné eukalyptu, někomu může připomínat svojí hustotou i pryšec a kytici dobře „zahustí“.  Prorostlík je ale krásný i po usušení, kdy se využívá do různých květinových aranžmá, listy je možné i nabarvit a využít třeba do dušičkových věnců. Prorostlík kvete od června do srpna.

Jak se prorostlík pěstuje

Jedná se o letničku, která se vysévá brzy na jaře přímo na stanoviště, a to do řádků zhruba 40 cm od sebe. Jelikož vytváří bohatě větvené keříky, doporučuje se spíše řidší výsev. Tím si ušetříme práci s pozdějším jednocením a ušetříme také osivo. V případě hustých výsevů mají rostliny mnohem menší květy a v deštivých letních měsících snadněji podehnívají.

Prorostlík se o sebe postará sám

Po odkvetení se začnou tvořit plody, což jsou černohnědé dvounažky. Prorostlík se množí zásadně semeny, která klíčí na jaře ve chvíli, kdy je půda dostatečně vyhřátá. Máte-li tedy prorostlík na své zahradě a chcete ho zde mít i příští rok, nechejte semínka z plodů vypadat a prorostlík zde poroste i příští rok. Naopak, nechcete-li, aby zde prorostlík dále rostl, po odkvětu nenechte vytvořit semínka, která by mohla vypadat do půdy kolem rostliny.

 

Okrasa ve váze

Prorostlík kvete celé léto, a i v záhonu může vyplňovat mezery mezi trvalkami či dalšími rostlinami. Máte-li v plánu si prorostlík usušit a využít ho k dekoraci v interiéru, sklízejte ho vždy v době, kdy květy začínají tvořit semena. Suší se stejně jako ostatní rostliny, a to buď ve svazcích zavěšených někde v prostoru, kde je sucho a proudí vzduch nebo třeba na sucho ve váze. To funguje tak, že do vázy dáte malé množství vody, kterou rostlina přijme a pak už ji necháte postupně vysychat.

 

 

 

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada