Dušičky neboli Svátek zesnulých se slaví vždy 2. listopadu a tento datum se pomalu blíží. Chcete ušetřit nějaký ten peníz za dušičkové věnce na hřbitov? Samozřejmě, kdo by dnes nechtěl, že? Možná řešíte otázku, že na věnce nemáte žádný materiál, ale hned vás vyvedu z omylu. Není totiž třeba nakupovat drahé chvojí v obchodě, ani žádná umělé a často předražené dekorace, vy si prostě vystačíte s tím, co najdete kolem sebe, nevěříte?
Kruh je základem všeho: na věnec potřebujete korpus
Máte-li v plánu dělat věnce, chtělo by to slaměný korpus, nejlépe o průměru 25-30 cm. Korpus můžete buď koupit, nebo si na zahradě či v parku, nebo někde u vody, nařežte pár větví vrby, svídy či jiného keře, který je měkký a dobře se ohne, zkrátka ho vytvarujete do kruhu a zpevníte dráty. Sláma není nezbytná, ale lépe se pak s korpusem pracuje.
Potřebujete stálezelené rostliny: jehličnany nejsou podmínkou
Na pokrytí korpusu potřebujete nějaký materiál, nejvhodnější jsou jehličnany jako je thuje, cypřiš, jalovce, tis, jedle, ale pokud na své zahradě, ani vaše sousedka, nemáte jediný jehličnan, nevadí. Určitě budete mít nějaký stálezelený keř typu brsleny, mahonie, zimostrázy, bobkovišně či blýskavky. Z toho, co najdete, můžete ozelenit korpus, velmi krásně vypadá mix zeleně, například různě panašované brsleny s cypřišem a mahonií.
Za dekorace na věnec nemusíte utrácet: rozhlédněte se kolem sebe
V obchodech jsou často k vidění přezdobené až „přeplácané“ věnce, s různými umělými květinami, bobulemi, plody, šiškami, plody, atd. Jde o to, aby výrobek byl samozřejmě co nejdražší. Vy ale nemusíte utrácet ani korunu, stačí se pořádně podívat na zahradě nebo při procházce v lese, kde najdete vše potřebné. Na zahradě máte určitě nějaké keře s výraznými plody, skalníky, hlohyně, šípky, možná máte i nějakou šišku z jehličnanu, nejlepší je šiška borová i smrková. Do věnce lze zakomponovat i kvetoucí vřes či vřesovec. V lese najdete šišky, žaludy, bukvice, větvičku obrostlou lišejníkem, mech. Krásné jsou i černé šištičky z olše, která roste nejčastěji někde u vody. Využít můžete různé sušené rostliny ze zahrady, plody mochyně, bodlák zvaný štětka nebo makovice. Tohle všechno můžete do věnců použít a bude to vypadat skvěle, věřte mi. Pamatujte, fantazii se meze nekladou, tak buďte kreativní a tvořte.
Kam s věncem, než budou Dušičky
Až bude váš dušičkový věnec hotov, do doby, než ho ponesete na obdiv všem ostatním, ho nechejte v zahradě ve stínu, nebo v místnosti, kde je chladno. Vydrží vám čerstvý velmi dlouho.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.