Pukol: krása, kterou nelze v zahradě přehlédnout. Tyto kultivary patří mezi nejkrásnější

Pukol kvete v létě

Dříve se pukoly, někdy označované jako lagerstrémie, pěstovaly jako nádobové rostliny, protože byly velmi náročné na klimatické změny, a především nezvládaly naše zimy. Naštěstí ale, v současné době už není problém pukol pěstovat jako téměř běžný zahradní keř, protože zimy už jsou u nás mnohem mírnější, a hlavně jsou na trhu odolnější odrůdy. Velkou předností pukolů je především doba kvetení, což je léto, v této době většina keřů již odkvetla, takže výsadbou pukolu vaše zahrada opět rozkvete.

Jak pukol vypadá

Pukol je dle druhu a kultivaru vysoký od jednoho metru, ten se hodí třeba pro pěstování v nádobách, až do výšky 6 metrů. Listy má opadavé, na podzim se zajímavým zbarvením. To, co z něj ale dělá takovou celebritu jsou jeho květy, což jsou laty v barvě bílé, růžové, červené nebo fialové a kvete od července do září. Jeho květy milují také včely a jiný užitečný hmyz, takže jeho výsadbou uděláte radost nejen sobě, ale i opylovačům.

Kde pukol nejlépe pěstovat

Pukol vyžaduje stanoviště plně osluněné, kde budou pravidelně a bohatě kvést. Pokud pukol vysadíte do mírného polostínu, i zde by s květy neměl být problém, ve stínu už se ale s květy rozlučte. Co se týče nároků na půdu, ačkoliv je to exotický krasavec, není náročný a poroste v každé zahradní půdě. Jediné, co ocení je, pokud je půda dostatečně zásobená vodou, v suché půdě totiž zasychají pupeny. S množstvím vody ale buďte opatrní, voda musí odtékat, pokud totiž kořeny budou stát ve vodě, tomuto keři radost rozhodně neuděláte.

Pukol se hodí i do nádoby

Zamilovali jste se do tohoto krásného keře, ale máte k dispozici jen balkon? Tak nevěste hlavu, protože pukol, především ty nižší odrůdy, můžete bez problémů pěstovat právě v nádobě. Potřebují jen propustnou půdu a v zimě dobrou ochranu kořenového balu, případně i zabalení nadzemí části do netkané textilie. Velmi krásný je třeba kultivar ´Rhapsody in Pink´.  A pokud vám pukol přece jen namrzne, nebuďte smutní, většinou totiž sám obrazí z kořenů, stejně jako většina trvalek. A platí, že čím bude rostlina starší, tím odolnější vůči zimě bude.

U pukolu si dejte pozor na řez

Řez tento keř nevyžaduje, pokud necháte keř samovolně růst, bude tvořit spoustu malých lat. Pokud byste ale chtěli bohatší květenství, stačí pukol v březnu výrazně zastřihnout a stejně jako třeba hortenzie latnatá vytvoří kompaktní a bohatě kvetoucí keř.

Už jste se zamilovali? Vybírat můžete třeba z těchto kultivarů

Pukol neboli lagerstrémie je krásný vždy, pokud ale tápete, který z kultivarů si vybrat, tak rozhodně neuděláte chybu při výběru některého z níže uvedených. Spíše ale, než podle barvy květů, si keře vybírejte podle odolnosti jednotlivých kultivarů k mrazu, obzvláště, pokud máte zahradu výše položenou.

  1. ´Natchez´ je rychle rostoucí a mrazuvzdorná odrůda, která se pěstuje na kmínku. Má krásné bíle kvetoucí laty a dekorativní kresbu kůry.
  2. ´Coral Magic´ má barvu květů lososově růžovou a rozkvétá již od poloviny července.
  3. ´Rhapsody in Blue´ je bujně kvetoucí kultivar s fialovo modrými květy, kvete velmi dlouho, rozkvétá totiž mezi prvními a poupata se otevírají až do prvních mrazů.
  4. ´Niege d´ete´ je odrůda se sněhobílými květy, které vykvétají opět mezi prvními. Pokud odkvetlé laty včas odstraníte, vykvete vám ještě jednou.
  5. ´Dynamite´ je odrůda s třešňově červenými květy, které vždy upoutají pozornost.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.