Podzimní rozkvetlý balkon nebo parapet: vysaďte si vřesy a vřesovce do truhlíků, při správné péči pokvetou celou zimu

Vřesy
Info ikona

Na okenních parapetech vypadají truhlíky s vřesy obzvlášť dobře

Spolu s chryzantémami patří vřesy a vřesovce k oblíbeným rostlinám pro podzimní výsadby jak do nádob, tak na volné záhony. Velmi často se jejich květenství používají při tvorbě podzimních aranžmá, často se také aranžují do velkých, oranžových dýní, zkrátka vřesy (Calluna sp.) i vřesovce (Erica sp.) jsou multifunkční. Výhodou je, že jejich nákup nezatíží náš rodinný rozpočet, takže radost si s nimi může udělat každý, přičemž je to vždy krásný dárek, pokud jdete k někomu na návštěvu, vřesem totiž nikdy neurazíte.

Inspirace na krásné zimní truhlíky: tyhle mrazuvzdorné rostliny rozzáří váš balkon barvami

www.nkz.cz

Jak zasadit vřes do truhlíku: vyberte vhodnou nádobu a nezapomeňte na drenáž

Ještě před tím, než budete vysazovat vřesy, musíte vybrat vhodnou nádobu, která bude mrazuvzdorná a kde rostliny spolehlivě přezimují. Na dno nádoby či truhlíku je nutno dát drenáž, nejčastěji se k tomuto účelu používá štěrk nebo keramzit. Pokud drenáž nedáme, hrozí, že při deštích, sněhové pokrývce či oblevě, dojde k zadržování vody v blízkosti kořenů a jejich následnému uhnívání, které vede k úhynu rostlin.

Vhodný substrát je základem úspěchu: nedávejte čistou rašelinu

Vřesy jsou rostliny vřesovištní, vyžadují tedy pro svůj růst kyselé pH půdy, kterou zaručí rašelina. Ale, pozor, nepoužívá se samotná rašelina, nýbrž se musí smíchat se zahradní zeminou v poměru 2:1. Substrát pro vřesovištní rostliny můžete také zakoupit a tím získáte jistotu, že veškeré složky jsou ve správném poměru.

 

Jak důstojně a efektně osázet hrob téměř zadarmo. Tyhle květiny vydrží krásné až do zimy

www.nkz.cz

Jak vysazovat vřesy: před výsadbou ponořte květináč s vřesem do vody

Při nákupu rostlin samozřejmě vybíráme pouze zdravé a dobře rostlé jedince, nejlépe ještě před rozkvětem. Před výsadbou je dobré ponořit květináč s rostlinou na několik hodin do vody. Pak rostlinu vyjmete z květináče a je-li kořenový bal velmi hustý, můžete ho na několika místech prsty rozrušit, tím napomůžete správnému zakořeňování. Do substrátu můžete přimíchat dlouhodobě působící hnojivo, často mají v názvu slovo „cote“, například Osmocote. Do truhlíku vřes vysaďte tak hluboko, jak rostlina rostla v květináči. Povrch truhlíku zasypte kůrou nebo štěrkem, který zabrání vysychání.

Nakombinujte těchto 5 typů rostlin a získejte ty nejkrásnější podzimní truhlíky široko daleko

www.nkz.cz

Jak o vysazené vřesy pečovat: se zálivkou to nepřehánějte

Nádobu či truhlík umístěte nejlépe na plně osluněné stanoviště, maximálně do lehkého polostínu. Zalévejte spíše střídmě, vřesy totiž nesnáší vydatnou zálivku. Ačkoliv jsou vřesy a hlavně vřesovce odolné mrazu, při silnějších zimách přeneste nádobu na chráněné místo a obalte ji netkanou textilií nebo jutou, která ochrání kořeny před vymrzáním. Na jaře pak přihnojte rostliny hnojivem pro kyselomilné rostliny, které je specifické tím, že neobsahuje vápník. Na jaře zkraťte výhony asi o třetinu, rostlina tak lépe pokvete a zahustí se.

 

Jiřiny teď potřebují tyto 4 základní věci: dodržte je a pokvetou bohatě až do mrazů

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada