Jak poznat šalvěj lékařskou?
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) je 30-70 cm vysoká, příjemně aromatická rostlina se zdřevnatělými lodyhami z čeledi hluchavkovitých, která se běžně pěstuje na zahradách, a dokonce patří mezi nejoblíbenější trvalky. Přímé lodyhy, většinou jen nevětvené, nesou vstřícné, řapíkaté a podlouhle vejčité, jemně vroubkované listy a výrazná vrcholová květenství ve tvaru lichopřeslenu. Jednotlivé květy jsou pyskaté a vykvétají od května do července nejčastěji v barvě fialové, ale i růžové či bílé.
Šalvěj lékařská není naší původní rostlinou, pochází z oblasti Středomoří a Malé Asie, ale do střední Evropy se dostala velmi dávno, možná již v 9. století našeho letopočtu, nejprve jako typická rostlina klášterních zahrad, odkud se rozšířila i do běžných zahrad. Dnes najdete téměř na každé zahradě nebo v květináči na balkoně nejen šalvěj lékařskou, ale i její příbuzné - šalvěj muškátovou, křovitou, přeslenitou, luční či hajní. Šalvěj lékařská je vnímána především jako léčivka, ale stále víc se prosazuje spíš jako okrasná rostlina.
Jak pěstovat šalvěj lékařskou?
Šalvěji lékařské se dobře daří v trvalkových záhonech, v moderních štěrkových či prérijních typech záhonů, ale také v nádobách na balkonech a terasách. Výborně se hodí do venkovských tradičních zahrádek, do zahrad přírodních i do moderních typů městských zahrad. Jedná se o oblíbenou a univerzální trvalku.
- Šalvěji se nejlépe daří na slunném a chráněném místě.
- Vyžaduje dobře propustnou hlinitopísčitou půdu, lehkou a kyprou.
- Zálivkou je dobré spíše šetřit, zalévejte pouze čerstvě vysazené sazenice. Šalvěji vyhovuje spíše sušší až středně vlhká půda, nesnáší především přemokření půdy v zimě.
- Nevyžaduje přihnojování, dobře se jí daří na chudších půdách. Přesto můžete šalvěji dopřát jarní hnojení nejlépe kvalitním kompostem. A pozor, šalvěj přímo nesnáší hnojení čerstvým hnojem!
- Šalvěj lékařská je mrazuvzdorná do teploty okolo -15 °C, na zimu uvítá přikrývku z chvojí.
Na jaře dopřejte šalvěji očistný střih
Na podzim byste měli nechat šalvěj v klidu bez zastřihování. Před zimou ostříhané šalvěje často podléhají hnilobě, která se do rostlin dostane přes otevřené rány stonků. Ostříhané šalvěje také častěji vymrzají. Na střih přichází čas teprve na jaře, nejlépe v období od března do dubna, kdy je dobré šalvěj lékařskou hluboce seříznout asi na 5-10 cm. Jakmile se oteplí, stačí teploty okolo 10 °C, rostlina rychle obrazí. Průběžně můžete zaštipovat i konce výhonů šalvěje, rostlina si tak udrží kompaktní tvar, a také tím prodloužíte dobu jejího kvetení.
Jak šalvěj lékařskou množit?
Šalvěj lékařskou můžete množit výsevem semen, což je poměrně snadné. Předpěstovat můžete šalvěj z březnového výsevu doma za oknem, ale dá se pěstovat i přímým výsevem na záhon od dubna do června, nebo pak v září. Semena se vysévají na dobře vyčištěný záhon do hloubky asi 1-2 cm. Během klíčení záhon pravidelně zavlažujte.
Zdroj: ireceptar.cz; atlaso.cz